The new gothic turn in cli-fi: Jeff VanderMeer's Annihilation and Tim Lebbon's Eden as dark hyperobjective narratives
İklimkurguda yeni gotik dönüş: Karanlık hipernesnel anlatılar olarak Jeff Vandermeer'in Annihilation ve Tim Lebbon'um Eden romanları
- Tez No: 974069
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez Jeff VanderMeer'in Annihilation (2014) ve Tim Lebbon'un Eden (2020) adlı romanları üzerinden Gotik, iklimkurgu ve Timothy Morton'un ekoloji felsefesi arasındaki ilişkiyi incelemekte; Morton'un hipernesnelerinin ağdalılık, mekansızlık, zamansal dalgalanma, evreleme ve nesnelerarasılık özelliklerini örnekleyen, doğayı duyarlı, etken ve yıkıcı olarak tasvir eden edebi eserleri ifade etmek için“karanlık hipernesnel anlatılar”terimini ortaya atmaktadır. Böylelikle, bu anlatılardaki çevresel çöküşün tematik bir arka plandan ziyade, anlatının yapısını, karakterlerin kişilik özelliklerini ve ontolojik sabitliği bozan kötü niyetli bir güç olduğunu ileri sürmektedir. Morton'un“karanlık ekoloji,”“mekanın intikamı”ve“hipernesne”kavramları, iki eserin de korku, yalnızlık ve yüce olana hayranlık gibi Gotik unsurları ekolojik perspektiften yeniden çerçevelemesiyle uyuşmaktadır. Tez, modern iklim kurgunun yalnızca Antroposen'in varoluşsal ve psikolojik zorluklarını yansıtmakla kalmayıp aynı zamanda bu eserleri karanlık hipernesnel anlatının çerçevesine yerleştirerek anlatının kendisinin de nasıl yeniden tasarlandığını göstermektedir. Bu anlatılar bir kurtuluş ya da çözüm sunmak yerine, okuyucuyu doğanın sadece bir mekan olmaktan ziyade insan anlayışının ötesinde dönüştürücü ve rahatsız edici bir güç olduğu bir boyuta taşıyarak insan olmayanların da eyleyiciliğini kabul ettirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the relationship between gothic, climate fiction (cli-fi), and Timothy Morton's ecological philosophy through the novels Annihilation (2014) by Jeff VanderMeer and Eden (2020) by Tim Lebbon. Through the coinage of the phrase“dark hyperobjective narratives”to refer to literary works that exemplify the characteristics of Morton's hyperobjects—viscosity, nonlocality, temporal undulation, phasing, and interobjectivity—while depicting nature as sentient, agentic, and ontologically destructive, it contends that rather than a thematic backdrop, environmental collapse in these narratives is a malevolent force that disturbs the narrative structure, character identity, and ontological stability. Morton's concepts of“dark ecology,”“revenge of place”and“hyperobjects”are in line with both works' evocation of gothic affects—dread, isolation, and sublime awe—reframed in ecological terms. The thesis thus illustrates how modern cli-fi not only mirrors the existential and psychological challenges of the Anthropocene but also reimagines narrative itself by placing these works inside the framework of the dark hyperobjective narrative. Instead of providing salvation or closure, these narratives transport the reader to a dimension in which nature is a transformational and unnerving force beyond human understanding, rather than merely a setting, thereby aiming to guide readers and characters to accept the agency of nonhuman realms.