Sağlık sektörünün etkinlik analizi sosyal hesaplamalar matrisi
Efficiency analysis of the health sector social accounting matrix
- Tez No: 974070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEZCAN ABASIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 2000-2014 dönemi Türkiye sağlık sektörü etkinlik analizi için hazırlanmıştır. Yöntem olarak, girdi-çıktı analizinden türetilen SHM (Sosyal Hesaplamalar Matris) uygulanmıştır. Araştırma sorusu, sağlık sektörünün ileri ve geri bağlantılarını yansıtan sektörel ilişkisini, faktör gelirleri dağılımını ve bu bağlantılar ile dağılımın ekonominin geneline nasıl yansıdığını ve bu bağlantıların ve dağılımın sektörel politikaları ne yönde şekillendirebileceğini Türkiye ekonomisi üzerinden göstermektir. Araştırma yöntemi için kullanılana veriler ISIC REV.4 göre sınıflandırılan WIOD veri sisteminde yer alan WIOT kullanım tablolarından ve WIOD sosyo-ekonomik hesaplar tablosundan alınmıştır. WIOT kullanım tablosunda yer alan 56 ekonomik faaliyet türü, ana faaliyet türlerine göre toplulaştırılıp tarım, sanayi, hizmet ve sağlık sektörü oluşturulmuştur. Bu toplulaştırma işlemi analiz edilen araştırma sorusu ve kullanılan SHM yöntemi için tercih edilmiştir. Böylece sağlık sektörü odaklı sektörel SHM tabloları detayda kaybolmadan en sade hali ile oluşturulmuştur. Ancak sağlık sektörünün yapısına dair analizin daha açıklayıcı olması için sağlık sektörünün 56 ekonomik faaliyet ile ilişkisi de analiz edilmiştir. Sektörel etkiyi gösteren ara etki analizi sonuçlarına göre, sağlık sektörünün en çok ara girdi talep ettiği sektörler; diğer mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetler veterinerlik faaliyetleri, gayrimenkul faaliyetleri, taşımacılık için depolama ve destek faaliyetleri, toptan ticaret faaliyetleri, kara taşımacılığı ve boru hatları üzerinden taşımacılık faaliyetleri ile eğitim faaliyetleridir. Sağlık sektörü toplam geri bağlantısı yüksek sektördür. Klasik sermaye tanımlamasına bağlı faktörel gelir analizine göre, sağlık sektörü emek yoğun bir sektördür. Bu bilgi faktör gelirleri arasında ortaya çıkan eşitsizliği gösterdiği için önemlidir. SHM tablolarından ulaşılan genel sonuç ise, her bir yıl için sağlık sektörünün tarım, sanayi hizmet sektörüne göre ekonomiye getirisinin düşük olduğudur.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the efficiency of Turkey's health sector from 2000 to 2014 using the Social Accounting Matrix (SAM) method derived from input-output analysis. The research aims to examine the sectoral linkages of health, factor income distribution, and how these connections and distributions influence sectoral policies and the broader economy in Turkey. Data for the analysis were sourced from the World Input-Output Database (WIOD), classified according to ISIC REV.4. The WIOT use tables, containing 56 sectors, were aggregated into agriculture, industry, services, and health sectors to align with the research focus and SAM methodology. To better understand the health sector's structure, its relations with all 56 economic activities were also examined. Intermediate demand analysis shows that health's largest input demands come from professional, scientific and technical activities, veterinary services, real estate, transportation and storage, wholesale trade, land transport and pipeline transport, and education. Health sector has a high total backward linkage, indicating strong inter-sectoral connections. Factor income analysis reveals the health sector is labor-intensive, highlighting income inequality among factor payments. Overall, the SAM results indicate that, compared to agriculture, industry, and services, the health sector contributes less to the economy annually.