A contemporary contribution to utopian political thought: Jacques Rancière's aesthetic heterotopia
Ütopyacı siyasal düşünceye çağdaş bir katkı: Jacques Rancıère'in estetik heterotopyası
  1. Tez No: 974071
  2. Yazar: NİSA DURDU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞİDE ÖMÜR BİRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Felsefe, Political Science, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, distopik anlatıların egemenliği nedeniyle politik tahayyülde bir krize yol açan çağdaş dönemde ütopyanın özgürleştirici bir kavram olarak nasıl geri kazanılacağı sorusunu yanıtlamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel argümanı olarak, Jacques Rancière'in felsefesi, özellikle de estetik heterotopya kavramı, ütopyacı siyasal düşünceye önemli bir çağdaş katkı sunan bir“gerçekleştirilen ütopya”biçimi olarak nitelendirilmektedir. Rancière'in estetik heterotopya çerçevesi, ikonoklastik ütopyaların süreç odaklı niteliğini, Michel Foucault'nun heterotopya kavramıyla zamansallığı vurgulayan rafine bir şekilde sentezler. Estetik heterotopya, uzak bir ideali değil, estetik-politik eylemlerin bir uyuşmazlık,“duyusal olanın dağıtımını”yöneten baskın“polis düzeninde”bir kopuş, yarattığı zaman ve yerde geçici bir olayı temsil eder. Bu kopuş, yeni politik öznelerin burada-ve-şimdide eşitlik sergilemesine olanak tanıyan bu duyusal düzenin – algılanabilir ve söylenebilir olanın – yeniden yapılandırılmasını sağlar. Tez, ütopyacı siyasal düşüncenin evrimini araştırır, Rancière'in felsefesini inceler ve estetik heterotopyanın temel işlevlerini belirler: duyusal düzende estetik kopuş, uyumsuz unsurların yan yana getirilmesi, politik özneleşmenin karşı-mevzilenmesi, ve heterokroni, yani zamanın kesintiye uğraması. Sonuç olarak, bu çalışma Rancière'in estetik heterotopya kavramının, günümüzün distopik umutsuzluğuna bir yanıt olarak, radikal politikanın burada-ve-şimdide estetik kopuşlar yoluyla nasıl hayata geçirildiğini ortaya koyduğunu açıklar.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to answer the question how to reclaim utopia as an emancipatory concept in our contemporary era, which constitutes a crisis of political imagination due to the dominance of dystopian narratives. As its main argument, the study offers Jacques Rancière's philosophy, particularly his concept of aesthetic heterotopia, as a form of“enacted utopia”that presents a significant contemporary contribution to utopian political thought. Rancière's framework for aesthetic heterotopia synthesises the process-oriented qualification of iconoclastic utopias with Michel Foucault's concept of heterotopia in a refined way that emphasises temporality. An aesthetic heterotopia presents not a distant ideal but a temporary event when and where aesthetic-political acts create a dissensus, a rupture in the dominant“police order”that governs the“distribution of the sensible”. This rupture provides the reconfiguration of this sensible order – of what can be perceived and said – that allows for new political subjects to perform equality in the here-and-now. The thesis investigates the evolution of utopian political thought, scrutinises Rancière's philosophy, and identifies aesthetic heterotopia's key functions: aesthetic rupture in the sensible order, juxtaposition of incompatible elements, counter-emplacement of political subjectivation, and heterochronia, or disruption of time. Ultimately, the study explains that Rancière's concept of aesthetic heterotopia posits how radical politics are enacted through aesthetic ruptures in the here-and-now as a response to today's dystopic despair.