Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği uzmanlık öğrencilerinde simülasyon temelli eğitimlerin kullanılması: Sanal hasta örneği
Implementation of simulation-based training in family medicine residency at Bursa Uludag University Faculty of Medicine: A virtual patient model
- Tez No: 974075
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLEYHA ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Aile hekimliği uzmanlık eğitiminde klinik becerilerin artırılması, daha yetkin hekimlerin yetişmesi için etkili öğretim tekniklerinin geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Gelişen teknolojinin sağlık eğitiminde yer almasıyla birlikte, özellikle sanal hasta uygulamaları, tıp eğitiminde yenilikçi eğitim yaklaşımları beraberinde getirmektedir. Bu çalışma sanal hasta uygulamalarının aile hekimliği uzmanlık eğitiminde bilgi düzeyine etkisini, eleştirel düşünme becerileri ve öğrenme stilleri ile ilişkisini inceleme amacıyla yapılmıştır. Çalışma Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi İyi Hekimlik Uygulamaları ve Simülasyon Merkezi'nde (USİM) 2023-2024 Eğitim Öğretim Yılı Aile Hekimliği Anabilim Dalı Uzmanlık Öğrencileri Eğitim Programı kapsamında gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara bilgi düzeyini ölçmeyi amaçlayan değerlendirme soruları, Marmara Eleştirel Düşünme Eğilimleri Ölçeği, Kolb'un Öğrenme Stilleri Envanteri uygulanmıştır. Soruları ve ölçekleri takiben katılımcılardan Body Interact™ uygulamasından seçilmiş olan vakayı çözümlemeleri ve konu ile ilgili verilen eğitim materyaline çalışmaları istenmiştir. Katılımcılar çalışma süresi sonunda vakayı tekrar çözümlemiştir. Eğitimden 1 ay sonra katılımcılara değerlendirme soruları uygulanmıştır. Eğitim öncesi ve sonrasında elde edilen veriler analiz edilmiştir. Katılımcıların eğitim sonrasında bilgi düzeylerinde anlamlı artış saptanmıştır. Katılımcılardan ayrıştırma ve özümseme öğrenme stillerine sahip bireylerde eğitim sonrasında bilgi düzeylerinde anlamlı artış saptanmıştır. Ancak eleştirel düşünme eğilimleri ile bilgi düzeyi arasında anlamlı bir ilişki kurulamamıştır. Katılımcılardan sanal hasta uygulaması hakkındaki olumlu ve olumsuz görüşleri istenmiş ve nitel veriler tematik analizle incelenmiştir. Öne çıkan temalar“Bilginin Kalıcılığı”ve“Gerçekçilik ve Pratik Deneyim”olmuştur. Sonuç olarak, sanal hasta uygulamaları aile hekimliği uzmanlık eğitiminde bilgi düzeyini artırmada etkilidir. Güvenli bir ortamda gerçekçi deneyim sunan sanal hasta uygulamalarının, tıp eğitiminde kullanımının yaygınlaşmasının faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Enhancing clinical skills in family medicine residency training is crucial for fostering more competent physicians, necessitating the development of effective instructional techniques. With the integration of advancing technology into medical education, virtual patient applications have introduced innovative educational approaches in medical training. This study aimed to examine the impact of virtual patient applications on knowledge levels in family medicine residency training, as well as their relationship with critical thinking dispositions and learning styles. The study was conducted within the scope of the Family Medicine Residency Training Program at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine's Good Medical Practice and Simulation Center (USIM) during the 2023–2024 academic year. Participants were assessed using knowledge evaluation questions, the Marmara Critical Thinking Disposition Scale, and Kolb's Learning Style Inventory. Following the administration of these assessments, participants were instructed to analyze a selected case from the Body Interact™ application and study the provided educational materials related to the topic. At the end of the study period, participants reanalyzed the same case. One month after the training, the knowledge evaluation questions were administered again. Pre- and post-training data were analyzed, revealing a significant increase in participants' knowledge levels. A significant post-training increase in knowledge levels was observed among participants with Diverging and Assimilating learning styles. However, no significant correlation was found between critical thinking dispositions and knowledge levels. Participants' positive and negative opinions regarding the virtual patient application were collected, and qualitative data were analyzed using thematic analysis. The prominent themes identified were“Knowledge Retention”and“Realism and Practical Experience.”In conclusion, virtual patient applications are effective in enhancing knowledge levels in family medicine residency training. Given their ability to provide a realistic experience in a safe learning environment, the widespread use of virtual patient applications in medical education is considered beneficial.