İlkokullarda Yetiştirme Programının (İYEP) değerlendirilmesi (Ankara ili örneği)
Evaluation of the Remedial Education Program in primary schools (Ankara province example)
  1. Tez No: 974076
  2. Yazar: NEFİSE ÖZARDIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, İlkokullarda Yetiştirme Programı'nın (İYEP) uygulama sürecine ilişkin öğretmen görüşlerini, Stufflebeam'in Bağlam-Girdi-Süreç-Ürün (CIPP) modeline göre değerlendirmektir. Karma yöntemle yürütülen çalışmanın nicel boyutunda, Ankara ilinde görev yapan 389 sınıf öğretmeninden elde edilen veriler betimsel istatistiklerle; nitel boyutunda ise 15 öğretmenle gerçekleştirilen görüşmeler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bulgulara göre; öğretmenler, İYEP'in bağlam boyutuna ilişkin olarak programın genel amacının açık olduğu ancak öğrenci seçim süreci ve içeriğin tutarlılığı gibi alanlarda bazı sorunlar yaşandığını belirtmişlerdir. Girdi boyutunda ise ders içerikleri ve öğretmen yeterliliği olumlu değerlendirilirken, ders sürelerinin yeterliliği ve motivasyon gibi alanlarda daha sınırlı bir memnuniyet gözlemlenmiştir. Süreç boyutunda, öğretmenlerin büyük çoğunluğu, kullanılan yöntem ve tekniklerin öğrencilerin ilgisini artırdığını ve programın uygulama sürecinde kurumlar arası iş birliğinin büyük ölçüde sağlandığını ifade etmiştir. Ürün boyutunda ise İYEP'in öğrencilerin özellikle okuma, anlama ve temel matematiksel becerilerinde gelişim sağladığı yönünde görüş birliği olduğu, ancak değerlendirme uygulamalarının (ÖBA-ÖDA) yeterliliği konusunda farklı görüşlerin bulunduğu tespit edilmiştir. Öğretmenler İYEP'i akademik destek sağlaması, bireysel farklılıklara hitap etmesi ve öğrencilerin özgüvenini artırması açısından güçlü bulduklarını; ancak program süresi, materyal eksiklikleri, veli ilgisizliği ve zamanlama sorunları gibi alanlarda iyileştirmelere ihtiyaç duyulduğunu belirtmişlerdir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda, İYEP'in genel olarak öğretmenler tarafından olumlu değerlendirildiği ancak bazı yapısal ve uygulamaya yönelik alanlarda geliştirmelere ihtiyaç duyulduğu sonucuna ulaşılmıştır. İYEP'in etkililiğini artırmak için öğrenci seçim kriterlerinin netleştirilmesi, öğretim sürecine yönelik yöntem ve materyal desteğinin güçlendirilmesi ve değerlendirme uygulamalarının yeniden yapılandırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate teachers' views on the implementation process of the Primary Education Support Program (İYEP) based on Stufflebeam's Context-Input-Process-Product (CIPP) model. Conducted using a mixed-methods approach, the quantitative dimension of the study analyzed data obtained from 389 classroom teachers working in Ankara through descriptive statistics, while the qualitative dimension involved interviews with 15 teachers analyzed using content analysis. According to the findings, teachers stated that while the general purpose of İYEP is clear in terms of context, there are some issues regarding the student selection process and the consistency of the content. In the input dimension, course content and teacher competence were evaluated positively, whereas more limited satisfaction was observed in areas such as the adequacy of lesson durations and motivation. In the process dimension, the majority of teachers reported that the methods and techniques used increased student engagement and that inter-institutional cooperation was largely achieved during the program's implementation. In the product dimension, there was a consensus that İYEP contributed to the development of students' reading, comprehension, and basic mathematical skills. However, differing opinions were noted regarding the adequacy of the assessment tools (ÖBA-ÖDA). Teachers found İYEP to be strong in terms of providing academic support, addressing individual differences, and boosting students' self-confidence. Nevertheless, they emphasized the need for improvements in areas such as program duration, lack of materials, parental indifference, and scheduling issues. Based on the findings of the study, it was concluded that İYEP is generally viewed positively by teachers, although there is a need for development in certain structural and implementation-related areas. To enhance the effectiveness of İYEP, it is recommended to clarify student selection criteria, strengthen methodological and material support for the instructional process, and restructure the assessment practices.