Zonguldak gazetesine göre Zonguldak'ta sosyal, ekonomik ve kültürel hayat (1945-1950)
Social, economic, and cultural life in Zonguldak according to the Zonguldak newspaper (1945–1950)
- Tez No: 974083
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EFİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Yerel gazeteler yayınlandığı dönemin sosyal, kültürel, ekonomik yapısı gibi birçok alanda bilgi sunan ana kaynaklarıdır. Yayımlandıkları dönemle ilgi ayrıntıları ilk elden aktarması açısından önemlidirler. Bu araştırmanın amacı Zonguldak gazetesinde yayınlanan haberler üzerinden Zonguldak'ın sosyal, kültürel ve ekonomik yapısı hakkında bilgi elde etmektir. Araştırmada kullanılan ana kaynak 1945-1950 yılları arasını kapsayan Zonguldak gazetesidir. Çalışmamız giriş, üç bölüm, sonuç, kaynakça oluşmaktadır. Giriş bölümünde Zonguldak gazetesinin tarihçesi, kimlik bilgileri, yayın politikası, yazarları hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde eğitim alanında yapılan çalışmalar ve bayram kutlamaları ve anma günlerinde yapılan faaliyetler incelenmiştir. İkinci bölümde sağlık hizmetleri incelenmiş özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı verilen mücadeleye değinilmiştir. Dernek ve cemiyetlerin faaliyetleri de bu bölümde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ekonomi yapı üzerinde durulmuş, Zonguldak'ın bir maden şehri olması sebebiyle ağırlık kömür ve sanayiye verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Local newspapers are primary sources that provide information in many areas such as the social, cultural, and economic structure of the period in which they were published. They are important in terms of conveying details about the period they were published in firsthand.The aim of this research is to obtain information about the social, cultural, and economic structure of Zonguldak based on the news published in the Zonguldak newspaper. The main source used in the study is the Zonguldak newspaper covering the years between 1945 and 1950. Our study consists of an introduction, three chapters, a conclusion, and a bibliography. In the introduction section, information is provided about the history, identity details, publication policy, and writers of the Zonguldak newspaper. In the first chapter, studies conducted in the field of education as well as activities carried out during national holidays and commemorative days are examined. The second chapter focuses on health services, with particular emphasis on the fight against infectious diseases. The activities of associations and societies are also evaluated in this chapter. The third chapter focuses on the economic structure, with an emphasis on coal and industry due to Zonguldak being a mining city.