Promotion and development of Tunisian cultural heritage through social media
Tunus kültürel mirasının sosyal medya aracılığıyla tanıtımı ve geliştirilmesi
- Tez No: 974085
- Danışmanlar: PROF. DR. METE SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
Özet
Tunus, tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış, zengin ve çeşitli kültürel mirasa sahip bir ülkedir. Bu tez, sosyal medyanın Tunus'un kültürel mirasının tanıtımı, korunması ve toplumsal katılımın artırılmasında nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini incelemektedir. Dijital çağda çevrimçi platformların sunduğu olanaklar, özellikle genç kuşaklarla kültürel bağların güçlendirilmesinde önemli potansiyel taşımaktadır. Bu bağlamda çalışma, sosyal medyanın rolünü altı temel boyutta incelemek üzere altı hipotez geliştirmektedir: kültürel mirasa yönelik genel farkındalık, kültürel içeriklere maruz kalma, çevrimiçi tanıtımın algılanan etkililiği, kişisel katılım ve niyetler, sosyal medyaya ilişkin riskler ve kaygılar ile gençlerin dijital araçlarla etkileşimi. Araştırma, nicel yöntemle yürütülmüş olup, 2025 yılında 231 geçerli anket yanıtı toplanmıştır. Facebook, Instagram, Youtube gibi platformlarda paylaşılan içeriklerin kültürel mirasa yönelik tutumları nasıl etkilediğini ve sanal turlar ile videolar gibi araçların ilgiyi ne şekilde artırabileceği incelemektedir. Elden edilen bulgular, sosyal medyanın kültürel mirasın sürdürülebilir şekilde tanıtımında önemli bir araç olduğunu ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, içerik doğruluğu ve dijital eşitsizlik gibi dikkat edilmesi gereken hususlar olarak öne çıkmaktadır. Tunus bağlamında kültürel miras ile dijital iletişim arasındaki ilişkiyi inceleyen bu tez, dijital mirasın tanıtımına ilişkin akademik literatüre katkı sunmakta ve kültürel kalkınma alanında politika yapıcılara pratik öneriler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tunisia, is a country with a rich and diverse cultural heritage, having hosted numerous civilizations throughout history. This thesis investigates how social media can be effectively used in the promotion, preservation, and public engagement of Tunisia's cultural heritage. In the digital age, the opportunities provided by online platforms offer significant potential, particularly in strengthening cultural connections with younger generations. In this context, the study develops six hypotheses to analyze the role of social media across key dimensions: general awareness of cultural heritage, exposure to cultural content, perceived effectiveness of online promotion, personal engagement and intentions, risks and concerns, and youth engagement with digital tools. The research was conducted using a quantitative method, and 231 valid questionnaire responses were collected in 2025. The study explores how content shared on platforms such as Facebook, Instagram, and YouTube influences attitudes toward cultural heritage, and how tools such as virtual tours and videos can enhance interest. The findings indicate that social media serves as an important tool for the sustainable promotion of cultural heritage. At the same time, issues such as content accuracy and digital inequality are highlighted as factors requiring attention. By examining the relationship between cultural heritage and digital communication in the context of Tunisia, this thesis contributes to academic literature and offers practical recommendations for policymakers in the field of cultural development.