GETAT yöntemlerini uygulayan sağlık meslek mensuplarının geleneksel Anadolu tıbbı hakkında bilgi, düşünce ve davranışları
Knowledge, attitudes, and behaviors of healthcare professionals practising GETAT methods regarding traditional Anatolian medicine
- Tez No: 974094
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MOLLAHALİLOĞLU, DOÇ. DR. EGEMEN ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Halk Sağlığı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Sağlık Bakanlığı onaylı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) sertifika eğitimini almış sağlık meslek mensuplarının Geleneksel Anadolu Tıbbı (GAT) konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Anket çalışması kapsamında katılımcıların demografik özellikleri, eğitim düzeyleri, mesleki deneyimleri ile GAT hakkındaki bilgi, tutum ve uygulama davranışları incelenmiştir. Literatür taraması sonucunda, GAT kavramının önemi, tarihsel gelişimi, temel prensipleri ve uygulama yöntemleri belirtilmiş, Sağlık Bakanlığı onaylı GETAT sertifika programlarından bahsedilmiş, sağlık meslek mensuplarının farkındalığının artırılmasının önemi ortaya konulmuştur. Araştırma, sağlık profesyonellerinin GAT uygulamalarına yaklaşımını anlamak ve Anadolu Tıbbının kavramsallaştırılması ile akademik literatüre kazandırılmasına katkı sağlamak açısından önem taşımaktadır. Elde edilen bulgular, eğitim programlarının geliştirilmesi ve geleneksel tıp farkındalığının artırılmasına yönelik öneriler sunmaktadır. Bulgular, bilgi düzeyinin demografik ve eğitimsel faktörlerle ilişkili olduğunu, tutum ve davranışların ise daha homojen dağıldığını göstermektedir. Katılımcıların GAT'a yönelik olumlu tutum sergiledikleri, ancak bu tutumun uygulamaya yansımalarının sınırlı olduğu gözlenmiştir. Sonuçlar, GAT alanında eğitimlerin geliştirilmesine ve sağlık politikalarının güçlendirilmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the knowledge, attitudes, and behaviors of healthcare professionals who have received the Ministry of Health -approved Traditional and Complementary Medicine (GETAT) certification training regarding Traditional Anatolian Medicine (TAM). The survey examined the participants' demographic characteristics, education levels, professional experience, and their knowledge, attitudes, and practice behaviors regarding TAM. The literature review outlines the importance of the concept of TAM, its historical development, basic principles, and application methods. Ministry of Health-approved GETAT certification programs are discussed, and the importance of raising awareness among healthcare professionals is highlighted. The research is important for understanding healthcare professionals' approaches to TAM practices and contributing to the conceptualization of Anatolian Medicine and its inclusion in academic literature. The findings offer recommendations for improving educational programs and increasing awareness of traditional medicine. The findings indicate that knowledge levels are significantly correlated with demographic and educational factors, while attitudes and behaviors are more homogeneously distributed. Participants exhibited positive attitudes toward TAM, but the practical application of these attitudes was limited. The results will contribute to the development of training in TAM and the strengthening of health policies.