Onarıcı adalet yaklaşımları ölçeğinin geliştirilmesi ve okulda onarıcı adalet programının ergenlerin akran zorbalığı davranışlarına etkisi
Development of restorative justice approaches scale and the impact of restorative justice program in schools on adolescents' peer bullying behaviors
  1. Tez No: 974095
  2. Yazar: SANİYE SELİN DÖĞER ŞENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASYA ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Hukuk, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Law, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı ergenlerin onarıcı adalet yaklaşımlarını değerlendiren geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirilmek ve ergenlerin akran zorbalığı davranışlarında onarıcı adalet uygulamalarının etkililiğini incelenmektir. Buna bağlı olarak ergenlerin onarıcı adalet yaklaşımlarını değerlendirmek için ''Onarıcı Adalet Yaklaşımları Ölçeği (ODYÖ)'' metodolojik yöntemle geliştirilmiştir. Eğitim programı uygulama sürecinde ise ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri ise eğitim programı sürecinde tutulan günlükler aracılığıyla nitel verilerle desteklenmiştir. Araştırmanın ölçek geliştirme çalışma grubunu 12-16 yaşları arasında 732 ergen; eğitim programı çalışma grubunu İstanbul ili Zeytinburnu ilçesinde öğrenime devam eden 25 deney, 20 kontrol grubunda olmak üzere 12-13 yaşlarında toplam 45 ergen oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak 12-16 yaş aralığındaki çocukların onarıcı adalet yaklaşımlarını belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen 28 madde ve 4 alt boyuttan (empati, sorumluluk, onarma, zarar ve ihtiyaçlar) oluşan Cronbach Alpha katsayısı 0,947 olan Onarıcı Adalet Yaklaşımları Ölçeği (ODYÖ) kullanılmıştır. Ergenlerin akran zorbalığı davranışlarını değerlendirmek amacıyla Ayas ve Pişkin (2015) tarafından geliştirilen Akran Zorbalığı Ölçeği Ergen Formu (AZBÖ-EF) kullanılmıştır. Nitel veri toplama aracı olarak yürütülen eğitim programı sürecinde araştırmacı tarafından dolduran araştırmacı günlükleri kullanılmıştır. Uygulanacak eğitim programının içeriğinin belirlenmesi için deney ve kontrol grubundan bağımsız şekilde araştırmanın çalışma grubuna benzer özellikler taşıyan ergen-ebeveyn-öğretmen grubuna araştırmacı tarafından oluşturulan İhtiyaç Belirleme Formu uygulanmış ve ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim programı şekillenmiştir. Uzman görüşleri ile nihai halini alan Onarıcı Adalet Programı (ODAP) deney grubundaki ergenlere uygulanmıştır. Program tamamlandıktan sonra deney ve kontrol grubuna son testler uygulanmıştır. Son testin uygulanmasından dört hafta sonra deney grubu kalıcılık testi ile tekrar değerlendirilmiştir. Elde edilen nicel veriler parametrik olmayan yöntemlerle analiz edilmiştir. Onarıcı Adalet Programı ile deney grubundaki ergenlerin ODYÖ ve AZBÖ-EF puanları ön test, son test ve kalıcılık testi puanları arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın nitel bulgularının da nicel bulgularını desteklediği görülmüştür. Ergenler yürütülen eğitim programı ile arkadaşlarını dinleme, arkadaşlarının onları dinlemesi ve duygularını ifade etme becerilerinde olumlu gelişme gösterdiklerini ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable scale to evaluate adolescents' restorative justice approaches and to examine the effectiveness of restorative justice practices in adolescents' bullying behaviors. Accordingly, the“Restorative Justice Approaches Scale (RJAS)”was developed through a methodological research design in order to assess adolescents' restorative justice approaches. In the implementation process of the educational program, a quasi-experimental design with pre-test and post-test control groups was employed. The quantitative data of the research were supported by qualitative data obtained through diaries kept during the educational program process. The scale development study group consisted of 732 adolescents aged between 12 and 16, whereas the educational program study group included a total of 45 adolescents aged 12–13, comprising 25 in the experimental group and 20 in the control group, who were enrolled in schools located in the Zeytinburnu district of Istanbul. For quantitative data collection, the Restorative Justice Approaches Scale (RJAS), developed by the researcher, was employed to determine restorative justice approaches among children aged 12–16 years. The scale consisted of 28 items and four subdimensions (empathy, responsibility, reparation, harm, and needs) and demonstrated a Cronbach's alpha coefficient of .947. The Peer Bullying Scale–Adolescent Form, developed by Ayas and Pişkin (2015), was used to assess adolescents' peer bullying behaviors. For qualitative data collection, researcher journals kept throughout the implementation of the training program were utilized. Prior to the program, a Needs Assessment Form prepared by the researcher was administered to a group of adolescents, parents, and teachers possessing characteristics similar to the study group but independent from the experimental and control groups. The program content was shaped based on the identified needs and finalized through expert opinions. The Restorative Justice Program was implemented with the adolescents in the experimental group, their parents, and their teachers. The program consisted of weekly sessions for adolescents over 12 weeks, two sessions (individual and group) for parents, and two group sessions for teachers. Following the completion of the program, posttests were administered to both experimental and control groups. Four weeks after the posttest, the experimental group was re-evaluated using a retention test. Quantitative data were analyzed using non-parametric methods. The results indicated a statistically significant difference between the pretest, posttest, and retention test scores of the experimental group on both the RJAS and PBS-AF. Qualitative findings were consistent with and supported the quantitative results. Adolescents reported improvements in listening to their peers, being listened to by their peers, and expressing their emotions as a result of participating in the training program.