Müziğin tüm canlılar üzerindeki etkisi
The Impression of music on the whole living
- Tez No: 97411
- Danışmanlar: DOÇ. REYYAN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
n ÖZET Müzik, yaşamın en önemli unsurlarından biridir. Mutluluğu, karamsarlığı, hüznü, kederi ve neşeyi müzik aracılığı ile aktarabildiğimiz gibi algılayabiliriz de. Bu sebeple uzun araştırmalar sonucunda bu tezin konusu“Müziğin İnsanlar ve Bitkiler Üzerindeki Etkisi olarak saptandı. Araştırdıkça görüldü ki ”Müzikle Terapi" bugün tıbbın hemen her dalında etkili olmakta ve faydalan inkar edilemeyecek kadar büyük boyutta. Müziğin etkisi sadece insanlar üzerinde olmuyor, bitkiler üzerinde de şaşırtıcı ve etkileyici unsurları araştırdıkça ortaya çıktı. Hiç şüphe yok ki müzik hem ruhu hem de bedeni etkiler. Bu yüzden her zaman müziğin özel ve doğa üstü bir gücü olduğu kabul ediliyor ve bu araştırmalarla gözler önüne seriliyor.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Music is one of the most important elements of life. We can transfer happines, pesimism, sorrow and joy through music. For this reason the subject of this thesis is chosen as“The impression of music on people and plants”after a long research. During this research it was seen that the infuluence of music on every subject of medicine and its benefits can not be demied. The influence of music is not only on human beings but its effects on plants during this research came out as very surprising and impressive. There is no doubth that music affects the body and the soul. It is always readily accepted that music has a special and super naturel power and with this research it is brought to observation.