Mediolateral epizyotominin açma ve onarım sonrası açısının doğum sonrası perineal ağrı, konfor ve komplikasyon görülme sıklığına etkisi
The effect of mediolateral episiotomy incision and post repair angles on postpartum perineal pain, comfort, and complication frequency
  1. Tez No: 974115
  2. Yazar: NARİN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, mediolateral epizyotominin açma ve onarım sonrası açısının, doğum sonrası perineal ağrı, maternal konfor, komplikasyon görülme sıklığı ve iyileşme düzeyi üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel analitik türdeki bu gözlemsel çalışma, 15.01.2024 ile 30.05.2025 tarihleri arasında bir eğitim araştırma hastanesinde doğum yapan 100 primipar kadının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri,“Tanımlayıcı Özellikleri Değerlendirme Formu”,“Doğum Süreci Değerlendirme Formu”,“Epizyotomi Açısı ve Komplikasyon İzlem Formu”,“Perineal Ağrı ve Konfor Değerlendirme Formu”ve“REEDA Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada, mediolateral epizyotominin açısı Andrews ve arkadaşlarının (2005) tanımladığı trigonometrik yöntemle bir açı ölçer cetvel kullanılarak elde edilmiştir. Doğum sonrası 6. saatte, 22–24. saat aralığında ve 10. günde, dinlenme ve hareket hâlindeki ağrı ve konfor düzeyleri VAS ile ölçülmüştür. Veriler, Intellectus Statistics programı ile tanımlayıcı istatistikler, bağımsız iki örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada mediolateral epizyotomi için ortalama kesi açısı 47,85±10,73° ve onarım sonrası açı 38,20±9,14° olarak bulunmuştur. Mediolateral epizyotomi kesilerinin %44,9'u 45°–60° aralığında, onarım sonrası açıların ise %83,7'si 30°–60° aralığında gerçekleşmiştir. Kadınların sosyo-demografik ve obstetrik özellikleri ile mediolateral epizyotomi açıları arasındaki ilişkiler incelendiğinde, maternal kilo ve vücut kitle indeksi (BKİ) ile hem açma hem de onarım sonrası açı arasında anlamlı ve negatif korelasyon saptanmıştır (kilo: açma r=-0,271, p=0,006; onarım sonrası r=-0,231, p=0,021; BKİ: açma r=-0,270, p=0,007; onarım sonrası r=-0,254, p=0,011). Doğumu gerçekleştiren personel (ebe/hekim) açısından açı farklılıkları anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Yenidoğanın baş çevresi ve boyu ile epizyotomi açıları arasında anlamlı ilişki saptanmamışken, yenidoğan kilosu hem açma (r=-0,221, p=0,027) hem de onarım sonrası açı (r=-0,207, p=0,039) ile negatif korelasyon göstermiştir. Apgar skorları ise açma ve onarım sonrası açılarla pozitif ilişkili bulunmuş, 1. dakika Apgar skorunun açma (r=0,411, p=0,001) ve onarım sonrası açılarla (r=0,343, p=0,001) ilişkisi dikkat çekmiştir. Epizyotomi özellikleri açısından, onarım süresi ile açma (r=-0,429, p=0,001) ve onarım sonrası açı (r=-0,398, p=0,001) arasında negatif korelasyon saptanmış; onarım süresi uzadıkça açıların daraldığı gözlenmiştir. Kullanılan epizyotomi makası da açıları etkilemiş, epizyotomi makası ile açılan kesiler mayo makasına kıyasla anlamlı şekilde daha geniş bulunmuştur (p<0,001). Postpartum dönemde yara ve ağrı değerlendirmeleri açısından, REEDA skoru ile açma (r=-0,419, p=0,001) ve onarım sonrası açı (r=-0,383, p=0,001) arasında negatif ilişki belirlenmiş; dinlenme ve hareket sırasında VAS ile açma ve onarım sonrası açı arasında da anlamlı negatif korelasyonlar saptanmıştır (dinlenme: açma r=-0,401, onarım sonrası r=-0,366; hareket: açma r=-0,422, onarım sonrası r=-0,390; tüm p=0,001). Öte yandan, konfor skorları hem açma (r=0,438, p=0,001) hem de onarım sonrası açı (r=0,402, p=0,001) ile pozitif yönde ilişki göstermiştir. Bu çalışma, mediolateral epizyotominin açma ve onarım sonrası açıları ile doğum sonrası perineal ağrı, maternal konfor, komplikasyon görülme sıklığı ve iyileşme düzeyi arasındaki ilişkileri ortaya koymuştur. Araştırma bulguları, sağlık çalışanlarının yarısından azının epizyotomi kesilerini ideal açı aralığında (45°–60°) uyguladığını göstermektedir. Mediolateral epizyotomi açısı ve onarım sonrası açı, maternal kilo ve BKİ ile yenidoğan kilosu ve Apgar skorları gibi özellikler açısından farklılık göstermektedir. Mediolateral epizyotomide açı genişliğinin artması, maternal perineal ağrının azalması, konforun artması ve iyileşmenin hızlanması ile ilişkilidir. Bu bulgular doğrultusunda, klinik uygulamada mediolateral epizyotomi açısının standartlaştırılması ve ideal açı aralığının sağlık çalışanları tarafından benimsenmesi önemlidir. Eğitim programlarında, epizyotomi tekniği ve açının doğru belirlenmesi konusunda uygulamalı eğitimlerin artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aimed to examine the effects of mediolateral episiotomy incision and post-repair angles on postpartum perineal pain, maternal comfort, complication frequency, and healing outcomes. This cross-sectional analytical observational study was conducted between January 15, 2024, and May 30, 2025, with the participation of 100 primiparous women who delivered at a teaching and research hospital. Data were collected using the“Descriptive Characteristics Assessment Form,”“Labor Process Evaluation Form,”“Episiotomy Angle and Complication Follow-up Form,”“Perineal Pain and Comfort Assessment Form,”and the REEDA Scale. The mediolateral episiotomy angles were measured using a goniometer according to the trigonometric method described by Andrews et al. (2005). Postpartum pain and comfort levels were assessed at the 6th hour, 22–24th hour, and on the 10th day, both at rest and during movement, using the Visual Analog Scale (VAS). Data were analyzed with Intellectus Statistics using descriptive statistics, independent samples t-test, one-way ANOVA, and Pearson correlation analysis. The mean episiotomy incision angle was 47.85±10.73° and the post-repair angle was 38.20±9.14°. Of the mediolateral episiotomy incisions, 44.9% were performed within the 45°–60° range, while 83.7% of the post-repair angles fell between 30°–60°. When examining the relationships between maternal sociodemographic and obstetric characteristics and episiotomy angles, maternal weight and body mass index (BMI) were found to have significant negative correlations with both incision and post-repair angles (weight: incision r=-0.271, p=0.006; post-repair r=-0.231, p=0.021; BMI: incision r=-0.270, p=0.007; post-repair r=-0.254, p=0.011). No significant differences were observed according to the attending personnel (midwife/physician) (p>0.05). No significant correlations were found between neonatal head circumference or length and episiotomy angles, whereas neonatal weight showed negative correlations with both incision (r=-0.221, p=0.027) and post-repair angles (r=-0.207, p=0.039). Apgar scores were positively correlated with both incision and post-repair angles, with the 1-minute Apgar score showing notable correlations (incision r=0.411, p=0.001; post-repair r=0.343, p=0.001). Regarding episiotomy characteristics, a negative correlation was observed between repair duration and both incision (r=-0.429, p=0.001) and post-repair angles (r=-0.398, p=0.001), indicating that longer repair times were associated with narrower angles. The type of episiotomy scissors also affected the angles; cuts made with standard episiotomy scissors were significantly wider than those made with Mayo scissors (p<0.001). Postpartum wound and pain evaluations revealed negative correlations between REEDA scores and both incision (r=-0.419, p=0.001) and post-repair angles (r=-0.383, p=0.001). Negative correlations were also observed between VAS scores and angles during rest (incision r=-0.401; post-repair r=-0.366) and movement (incision r=-0.422; post-repair r=-0.390) (all p=0.001). In contrast, comfort scores were positively correlated with both incision (r=0.438, p=0.001) and post-repair angles (r=0.402, p=0.001). This study highlights the relationship between mediolateral episiotomy angles and postpartum perineal pain, maternal comfort, complication frequency, and healing outcomes. Findings indicate that less than half of healthcare providers perform episiotomy incisions within the ideal angle range (45°–60°). Episiotomy angles vary according to maternal weight and BMI, as well as neonatal weight and Apgar scores. Wider mediolateral episiotomy angles were associated with reduced maternal perineal pain, increased comfort, and faster healing. Based on these findings, it is important to standardize mediolateral episiotomy angles in clinical practice and ensure that healthcare providers adopt the ideal angle range. Training programs should emphasize practical education on episiotomy techniques and accurate angle determination. Additionally, postpartum care interventions focused on pain management, enhancing maternal comfort, and supporting wound healing are crucial steps for improving both maternal and neonatal health outcomes.