Türkiye'de espor endüstrisi ve farklı aktörlerin bakış açısıyla oyuncu emeğinin profesyonelleşmesi
The esports industry in Türkiye and professionalization gamer labour from the view point of different actors
- Tez No: 974118
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHDAN UZUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de profesyonelleşme sürecinde olan espor endüstrisinin durumu bütüncül bir bakış açısıyla analiz edilmektedir. Çalışmada Türkiye'de espor endüstrisindeki profesyonellerin emek süreçleri ile endüstrinin kurumsallaşma yolundaki ilerleyişinin nasıl değerlendirilebileceği sorunsallaştırılmaktadır. Bu çalışmada, oyun gibi bir eğlence ve boş zaman aktivitesinin profesyonelleşerek nasıl iş haline geldiği, oyun zamanı ile çalışma zamanının nasıl iç içe geçtiği ve oyun oynamanın nasıl ekonomik bir faaliyet haline dönüştüğü ve profesyonellerin oyun emeklerinin ekonomik ve kültürel yapı içerisindeki boyutu araştırılmıştır. Ayrıca kurumsallaşma çabaları ve hukuki düzenlemelerin endüstrinin profesyonelleşmesi sürecine olan rolü üzerinde durulmaktadır. Endüstriye çok boyutlu bir bakış açısı sunmayı hedefleyen bu çalışmada endüstrisi içerisinde yer alan 8 ana aktörden toplamda 41 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, oyun oynama ediminin gelişen teknolojilerle birlikte kapitalist üretim ilişkilerinin değer üretim mekanizmalarından biri haline geldiği ve profesyonellerin emeklerine ilişkin algılarının sevdiğin işi yap motivasyonuyla görünmez kılındığı belirlenmiştir. Bu motivasyon ve endüstride yer almanın havalı statüsüne erişebilmek için sürekli kendini geliştirme ve yeni içerikler üretme, çalışmanın tüm güne yayılmasına yol açmaktadır. Çalışma zamanının dinlenme zamanının içine sızdığı, iş yaşam dengesinin bozulduğu bu endüstride, profesyonellerin arzuladıkları işi yapabilmek için düşük ücret ve güvencesiz çalışma koşullarına razı geldikleri ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the state of the esports industry in Turkey, which is currently undergoing a professionalization process, from a comprehensive perspective. The study problematizes how the labor processes of professionals in the esports industry in Turkey and the industry's progress toward institutionalization can be evaluated. This study investigates how an entertainment and leisure activity such as gaming has become professionalized, how gaming time and working time have become intertwined, how gaming has transformed into an economic activity, and the economic and cultural dimensions of professionals' gaming labor. In addition, the role of institutionalization efforts and legal regulations in the professionalization process of the industry is emphasized. Aiming to provide a multidimensional perspective on the industry, this study conducted in-depth interviews with a total of 41 participants from eight main actors within the industry. The study found that gaming has become one of the value production mechanisms of capitalist production relations with the development of technology, and that professionals' perceptions of their labor are rendered invisible by the motivation to do what they love. This motivation and the desire to achieve the cool status of being part of the industry lead to continuous self-improvement and the production of new content, which causes work to spread throughout the day. In this industry, where work time bleeds into leisure time and work-life balance is disrupted, it has been revealed that professionals are willing to accept low wages and insecure working conditions in order to do the work they desire.