Domates öz nekrozu etmeni Pseudemonas Corrugata ( Scarlett et. al. )'nın izolasyonu ve tanısı
- Tez No: 28059
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
39 ÖZET Doğu Akdeniz Bölgesinde domates bitkilerinde gövde öz nekrozu etmeni {Pseudomonas corrugata Scarlett et al) 'mn izolasyonu ve tanılanması amacıyla bu çalışmalar yapılmıştır. Tipik slmptomlar gösteren domates bitki gövdelerinden yapılan izolasyonlar sonucu 17 bakteri Izolatı elde edilmiştir. Bu Izolatlar arasında tütünde kuvvetli hlpersensltif reaksiyon oluşturan ve damates bitkisi gövdelerinde yapay Inokulasyonlarda en yüksek vlrulensllk gösteren bir Izolat tanı amacıyla yapılan bir dizi testler için seçilmiştir. Elde edilen Izolat ve P corrugata 'mn orjlnal kültürüyle Gram boyaması, KB "de floresan pigment, levan oluşumu, NDA ve YDC ortamında koloni renk ve şekilleri tütünde HR, oksldaz testi, patates çürüklük testi, havuç çürüklük testi, arglnlndehldrolaz testi. Jelatinin hldrollzasyonu, nitrat redükslyonu, laslthfnase üretimi, nişastanın hldrollzasyonu, Ayers, Rupp ve Johnson ortamı, katalaz testi, sltrat kullanma testi, Voges-Proskauer testi, metilen mavisi indirgenme testi, kazein hldrollzasyonu, O/F testi, potasyum hldroksld solüsyon testi, NaCI testi, pH ve sıcaklık denemeleri, yapılmış ve elde edilen sonuçlarla her iki kültürün birbirine benzemesi nedeniyle bölge Izolatı P. corrugata olarak tanılanmıştır.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY This research has been conducted to Isolate an dto Identify the causal agent {Pseudomonas corrugata Scarlett et al.) of pith necrosis of the stem of tomatoe. 17 bacterial Isolates have been obtained as a result of Isolations from stems of the tomatoe plants showing typical symtoms. Among these Isolates, one Isolates revealing Hypersensitivity Reaction on tobacco and showed highest virulence artlflcally Inoculated stems of the tomatoe has been selected for Identification by mean of a series test. Gram staining, on King B fluorescent pigment, levan production, colony characteristics on NÖA and YDC, tobacco hypersensitivity, oxidase, potato soft rot, carrot rot, arglnlnedlhydrolase gelatin hydrolysis, nitrat reduction, leslthlnase, starch hydrolysis, compound tests on Ayers, Rupp and Johnson, catalase, O/F, Voges-Proskauer, KOH test, NaCl tolerance, growth in certain pH and tamperatures, casein hydrolysis, methylen blaue reduction, cltrat tests have been done and compared to a known Isolate of P. corrugata. According to the results from these tests, both cultures resembledeach other. Thus our Isolate was identified as P. corrugata.