LiDAR uygulamaları için entegre devre tasarımı
Integrated circuit design for LiDAR applications
  1. Tez No: 974122
  2. Yazar: EYMEN SÜLEYMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ATASOYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, LiDAR alıcıları için düşük güçte çalışan yüksek kazanç sağlayan, iki çalışma moduna (yüksek ve düşük kazanç) sahip üç aşamalı CMOS invertör tabanlı şönt geribeslemeli bir transimpedans Amplifikatör (INV-TIA) tasarlamak amaçlanmaktadır. Yöntem: Önerilen TIA tasarımı LTspice ortamında gerçekleştirilmiştir ve LTspice fonksiyonları kullanarak besleme gerilimin ve geri besleme direncin diğerleri belirlenmiştir. 180 nm, 45 nm, 32 nm ve 22 nm CMOS SPICE modelleri kullanılarak gerekli analizler gerçekleştirilmiştir. Bulgular: 22 nm teknolojisinde yüksek kazanç modunda 92 dBΩ, bant genişliği 53 MHz; düşük kazanç modunda ise kazanç 84 dBΩ, bant genişliği de 86 MHz. 32 nm teknolojisinde yüksek kazanç modunda 93,3 dBΩ, bant genişliği 85 MHz; düşük kazanç modunda 86,6 dBΩ, bant genişliği 137 MHz'tir. 45 nm teknolojisinde yüksek kazanç modunda 94 dBΩ, bant genişliği 88 MHz; düşük kazanç modunda 87,5 dBΩ, bant genişliği 142 MHz'tir. 180 nm teknolojinde ise yüksek kazanç modunda 94,95 dBΩ, bant genişliği 172 MHz; düşük kazanç modunda 90 dBΩ, bant genişliği 273 MHz şeklinde sonuçlar elde edilmiştir. Güç tüketimi ise sırayla 79 mW, 0,219 mW, 0,333 mW ve 45 mW olarak bulunmuştur. Sonuç: Önerilen TIA, düşük güç, LiDAR sisteminin geniş bant genişliği ve yüksek kazanç gereksinimlerini aynı anda karşılamaktadır; iki kazanç moduyla geniş dinamik aralığı sağlamaktadır. Karşılaştırmalar, önerilen TIA'nın LiDAR alıcı devresi için literatürdeki TIA topolojilerine kıyasla daha iyi güç kazanç dengesini sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aims to design a three-stage CMOS inverter-based shunt-feedback transimpedance amplifier (INV-TIA) with low power consumption and high gain, featuring two operating modes (high and low gain), for LiDAR receivers. Method: The proposed TIA design was implemented in the LTspice environment, and the supply voltage and feedback resistor were determined using LTspice functions. The required analyses were carried out using 180 nm, 45 nm, 32 nm and 22 nm CMOS SPICE models. Findings: In 22 nm technology, the high-gain mode achieved 92 dBΩ with a bandwidth of 53 MHz, while the low-gain mode achieved 84 dBΩ with a bandwidth of 86 MHz. In 32 nm technology, the high-gain mode provided 93,3 dBΩ with a bandwidth of 85 MHz, whereas the low-gain mode provided 86,6 dBΩ with a bandwidth of 137 MHz. In 45 nm technology, the high-gain mode reached 94 dBΩ with a bandwidth of 88 MHz, while the low-gain mode achieved 87,5 dBΩ with a bandwidth of 142 MHz. In 180 nm technology, the high-gain mode achieved 94,95 dBΩ with a bandwidth of 172 MHz, and the low-gain mode reached 90 dBΩ with a bandwidth of 273 MHz. The corresponding power consumption values were found to be 79 mW, 0,219 mW, 0,333 mW and 45 mW, respectively. Results: The proposed TIA simultaneously meets the requirements of low power consumption, wide bandwidth, and high gain in LiDAR systems, while providing a wide dynamic range through its two gain modes. Comparative evaluations show that the proposed TIA offers a superior power–gain balance compared to the TIA topologies reported in the literature for LiDAR receiver circuits.