Aggregating multiple exam scores into a single ranking
Birden fazla sınav puanının tek bir sıralamada toplanması
- Tez No: 974133
- Danışmanlar: DR. CAVİT GÖRKEM DESTAN, DR. GÜNNUR EGE BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sosyal seçim teorisi çerçevesinde sıralı tercih toplama probleminin bir varyantını ele almaktadır. Ağırlıklı Borda Sayımı'nın (WBC), dört öğrenci için iki sınav tabanlı sıralamayı tek bir sıralamada birleştirmek için kullanıldığında nasıl davrandığını analiz ediyorum. WBC bu tür görevler için doğal bir aday olsa da, mevcut çalışmalar nadiren eşitlik bozma, ağırlık asimetrileri gibi zorlukların üstesinden gelmektedir. WBC'nin kesin bir toplam sıralama sağladığı koşulları resmi olarak nitelendiriyor ve hem ağırlık dağılımlarını hem de eşitlik çözüm mekanizmalarını içeren aksiyomatik bir çerçeve öneriyoruz. Bu sonuçlar, literatürdeki bir boşluğu doldurmaya katkıda bulunmakta ve WBC'nin adalet, tutarlılık ve şeffaflığı hedefleyen notlandırma sistemlerinde pratik kullanımını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study addresses a variant of the ordinal preference aggregation problem within the framework of social choice theory. I analyse how weighted Borda Count (WBC) behaves when used to combine two exam-based rankings in a single ranking for four students. While WBC is a natural candidate for such tasks, existing work rarely examines the challenges posed by tie-breaking, and weight asymmetries. I formally characterize the conditions under which WBC yields a strict total order and propose an axiomatic framework that incorporates both weight distributions and tie-resolution mechanisms. These results contribute to bridging a gap in the literature and support the practical use of WBC in grading systems that aim for fairness, consistency, and transparency.