Etkileşimli kitap okuma etkinliklerinde görsel destekli ve soru-cevap yöntemlerinin okul öncesi çocukların kavram öğrenmelerine etkisi
The effect of interactive book reading activities on concept learning in preschool children
- Tez No: 974132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLATİF KABAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, etkileşimli kitap okuma etkinliklerinde kullanılan görsel destekli ve soru-cevap yöntemlerinin okul öncesi dönem çocuklarının kavram öğrenmeleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmada her iki yöntemin çocukların kavram öğrenme düzeyleri ve etkinlik sürecindeki davranışsal katılımları üzerindeki etkileri karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön değerlendirme-son değerlendirme kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'un Çekmeköy ilçesinde bulunan bir anaokuluna devam eden 24 okul öncesi dönem öğrencisi oluşturmuştur. Veriler, Kavram Öğrenme Testi ve Yapılandırılmış Gözlem Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma bulguları, her iki grup da kitap okuma etkinlikleri sonrasında kavram öğrenimi açısından anlamlı bir gelişim göstermiştir. Ancak görsel destekli kitap okuma grubunun kavram öğrenme puanlarında ve etkinlik sırasındaki sözel, bedensel ve duygusal-davranışsal katılım düzeylerinde soru-cevap grubuna kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek artışlar kaydedilmiştir. Ayrıca çocukların etkinlik süresince sergiledikleri davranışsal tepkilerin, kavram öğrenimi gelişimiyle pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonuçlarına göre, okul öncesi dönemde görsellerle desteklenen etkileşimli kitap okuma etkinliklerinin kavram öğrenimini ve etkinliklere aktif katılımı destekleyen etkili bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda öğretmenlere ve ebeveynlere, çocukların kavramsal gelişimlerini desteklemek amacıyla görsellerle zenginleştirilmiş etkileşimli kitap okuma uygulamalarını yaygınlaştırmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effects of visual-supported and question-answer methods used in interactive book reading activities on preschool children's concept learning. The study comparatively evaluates the impact of both methods on children's levels of concept learning and their behavioral participation during the activities. Method: The research employed a quasi-experimental pretest-posttest control group design, one of the quantitative research methods. The study group consisted of 24 preschool children attending a kindergarten in the Çekmeköy district of Istanbul. Data were collected through the Concept Learning Test and the Structured Observation Form. Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed-Rank test, and Spearman Correlation analysis were used for data analysis. Findings: The research findings revealed that both groups showed a significant improvement in concept learning after the book reading activities. However, the visual-supported book reading group demonstrated significantly higher increases in concept learning scores, as well as in their verbal, physical, and emotional-behavioral participation levels during the activities, compared to the question-answer group. In addition, it was found that the behavioral responses exhibited by the children throughout the activities were positively and significantly correlated with the development of concept learning. Conclusions: According to the research results, interactive book reading activities supported with visuals are revealed to be an effective method for enhancing concept learning and promoting active participation in preschool children. In this regard, it is recommended that teachers and parents adopt and expand the use of visually enriched interactive book reading practices to support children's conceptual development.