The mediating role of academic resilience in the relationship between self-compassion and academic motivation among university students
Üniversite öğrencilerinde öz-şefkat ve akademik motivasyon arasındaki ilişkide akademik yılmazlığın aracılık rolü
  1. Tez No: 974136
  2. Yazar: FEYZANUR BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GÜRBÜZ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu korelasyonel çalışmada, Türk üniversite öğrencileri örnekleminde öz-şefkat ve akademik motivasyon arasındaki ilişkide akademik yılmazlığın aracılık rolünü araştırmayı amaçlanmıştır. Örneklem, çalışmaya gönüllü olarak katılan 490 üniversite öğrencisinden (kadın %78,5, erkek %22,4) oluşmuştur. Katılımcılar, kolay erişilebilir örnekleme yöntemi ile seçilmiştir. Veriler, demografik bilgi formu, Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu, Akademik Yılmazlık Ölçeği ve Akademik Motivasyon Ölçeği kullanılarak farklı fakültelerdeki öğrencilerden kağıt-kalem formatında toplanmıştır. Ana analizlerden önce, ölçeklerin geçerliliği ve güvenilirliği ile gerekli tüm varsayımlar kontrol edilmiştir. Varsayılan model, Hayes Process Macro v4.3 (model 4) kullanılarak analiz edilmiştir. İlk olarak, iki değişkenli korelasyon sonuçları, çalışmadaki tüm değişkenler arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bağımsız örneklem t-testi sonucu, akademik motivasyon ve akademik yılmazlık açısından erkek ve kadın katılımcılar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermiştir. Ana bulgular ise, akademik yılmazlığın üniversite öğrencileri arasında öz-şefkat ve akademik motivasyon arasındaki ilişkiyi kısmen aracılık ettiğini göstermiştir. Tartışma, çalışmanın bulgularına dayalı olarak sunulmuştur. Son olarak, çalışmanın sonuçları ve ilerideki çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present correlational study aimed to investigate the mediating role of academic resilience between self-compassion and academic motivation among Turkish college students. The sample consisted of 490 university students (78.5% female, 22.4% male) who volunteered to participate in the study. The participants were selected through convenience sampling method. Data were collected in paper-and-pencil format from different faculties, using the demographic information form, the Self-Compassion Scale Short Form, the Academic Resilience Scale, and the Academic Motivation Scale. Before the main analyses, the validity and reliability of the scales and all necessary assumptions were checked. The hypothesized model was analyzed using Hayes Process Macro v4.3 (model 4). First, the bivariate correlation results indicated significant relationships for all variables in the study. Besides, the result of independent sample t-test indicated a statistically significant difference between male and female participants in terms of academic motivation and academic resilience. The main findings showed that academic resilience partially mediated the relationship between self-compassion and academic motivation among college students. The discussion was stated based on the findings of the study. Finally, the implications of the study and recommendations for future research were expressed.