The role of triangulation, differentiation of self, and emotion regulation in the relationship between parental emotion regulation and family perceptions of adolescents' psychological symptoms
Ebeveyn duygu düzenleme güçlükleri ile ailelerin ergen psikolojik belirtilerine ilişkin algıları arasındaki ilişkide üçgenleşme, benliğin ayrımlaşması ve duygu düzenlemenin rolü
- Tez No: 974143
- Danışmanlar: PROF. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ebeveynlerin duygu düzenleme güçlüklerinin işlevsiz aile dinamiklerine ve ergendeki psikolojik sonuçlarına sistemik bir çerçevede nasıl katkıda bulunduğu incelenmiştir. Özellikle, ailedeki üçgenleşmenin ebeveynlerin duygusal işlevselliği ile ergenlerin benlik ayrımlaşması, duygu düzenleme güçlükleri ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişkide aracı bir rol oynayıp oynamadığı araştırılmıştır. Ayrıca üçgenleşme örüntülerinin, ergen, anne ve baba bildirimleri arasındaki belirti farklarını ve algılanan psikolojik destek ihtiyaçlarını nasıl şekillendirdiği incelenmiştir. Çalışmaya ergenler ve ebeveynleri katılmıştır. Ergenler Üçgen İlişki Envanteri ve üçgenleşmeye yönelik eklenen soruları, Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Güçler ve Güçlükler Anketi'ni doldururken; ebeveynler Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği ve Güçler ve Güçlükler Anketi'ni tamamlamıştır. Yapısal eşitlik modellemesi, hiyerarşik regresyon ve kümeleme analizleri bireysel ve aile düzeyindeki süreçleri incelemek için kullanılmıştır. Test edilen modeller, kuramsal yollarla uyumlu bulunmuştur: ebeveynlerin duygu düzenleme güçlüklerinin daha yüksek düzeyde üçgenleşmeyle ilişkili olduğu görülmüştür; bu durum, ergenlerin benlik ayrımlaşmasında düşüş ve duygu düzenleme güçlüklerindeki artış üzerinden çocuklarda daha yüksek psikolojik belirti düzeyleriyle ilişkili bulunmuştur. Regresyon analizleri, özellikle günah keçisi rolü ve kuşaklararası koalisyonların, ergen ve ebeveyn bildirimleri arasındaki içselleştirme belirtileri farkını artırdığını; anne-baba arasındaki farkların ise minimal olduğunu göstermiştir. Kümeleme analizi karşılaştırmaları, yüksek üçgenleşme düzeyi olan ailelerde ergenlerin, ebeveynler böyle bir ihtiyaç belirtmese bile, daha fazla psikolojik destek ihtiyacı bildirdiğini göstermiştir. Bu bulgular, üçgenleşmenin hem ergenlerde psikolojik belirti artışıyla ilişkili olduğunu hem de ebeveynlerin bu belirtileri algılama biçimini farklılaştırabildiğini göstermektedir. Bulgular, çoklu bilgi kaynağıyla değerlendirme yapılmasının ve aile temelli müdahalelerin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined how parental emotion regulation difficulties contribute to dysfunctional family dynamics and adolescent psychological outcomes within a systemic framework. Specifically, it investigated whether family triangulation mediates the relationship between parental emotional functioning and adolescents' differentiation of self, emotion regulation difficulties, and psychological symptoms. It also explored how triangulation patterns shape discrepancies between adolescents', mothers', and fathers' symptom reports and perceived psychological support needs. Adolescents and their parents participated in the study. Adolescents completed the Triangular Relationship Inventory with additional triangulation items, the Differentiation of Self Inventory, the Difficulties in Emotion Regulation Scale, and the Strengths and Difficulties Questionnaire, while mothers and fathers completed the Difficulties in Emotion Regulation Scale and the Strengths and Difficulties Questionnaire. Structural equation modeling, hierarchical regression, and cluster analysis were used to capture both individual and family-level processes. Findings supported the hypothesized systemic pathways: parental emotion regulation difficulties were associated with higher levels of triangulation, which undermined adolescents' self-differentiation and increased emotion regulation difficulties, leading to elevated symptom levels. Regression analyses showed that triangulation patterns contributed to perceptual gaps between adolescents and their parents regarding internalizing symptoms, whereas mother–father discrepancies were minimal. Cluster analyses revealed that families with higher triangulation levels were more likely to have adolescents reporting elevated psychological support needs, even when parents did not recognize such needs. These findings underscore the dual role of triangulation in both generating adolescent distress and distorting parental awareness, emphasizing the importance of multi-informant assessments and family-based interventions targeting disrupted family dynamics such as triangulation.