Children's lived experiences of loss following the death of a pet: An interpretative phenomenological analysis
Bir evcil hayvanın ölümünün ardından çocukların kayıp deneyimleri: Yorumlayıcı fenomenolojik bir analiz
- Tez No: 974153
- Danışmanlar: PROF. DR. ILGIN GÖKLER DANIŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 9-11 yaş arası çocukların evcil hayvanlarının ölümü sonrasında yaşadıkları kayıp deneyimlerini incelemektedir. Nitel araştırma deseniyle, son bir yıl içinde evcil hayvan kaybı yaşamış yedi çocukla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veriler Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz yöntemiyle analiz edilmiş ve altı üst tema belirlenmiştir: Karşılaşmadan Anlama, Kayıpla Yüzleşme, Bir Hayvandan Fazlası, Hareket Halindeki Yas, Yasın İlişkisel Dinamikleri ve Yasla Yol Alma. Bulgular, çocukların yasının evcil hayvanla ilk karşılaşmadan, ölüm sonrasındaki yaşantılara kadar uzanan bütünsel bir süreç tarafından şekillendiğini göstermektedir. Anlatılarda evcil hayvanlar sıklıkla arkadaş, kardeş ya da eşlikçi gibi anlamlı figürler olarak betimlenmiştir. Bu nedenle, birçok çocuk bu kaybı hayatlarının yeri doldurulamaz bir parçasını yitirmiş gibi deneyimlemiştir. Yas, farklı şekillerde ifade edilmiş ve çoğunlukla ilişkisel çevrenin algılanan duygusal güvenliği doğrultusunda şekillenmiştir. Çocuklukta evcil hayvan kaybının psikolojik etkisini vurgulayan sonuçlar, mevcut literatür çerçevesinde tartışılmış ve hem klinik müdahalelere hem de psikolojik destek sistemlerine yönelik çıkarımlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study explores the lived experiences of loss among children aged 9 to 11 following the death of a pet. Using a qualitative research design, semi-structured interviews were conducted with seven children who had experienced the death of a pet within the past year. Data were analyzed through Interpretative Phenomenological Analysis, revealing six superordinate themes: From Meeting to Meaning, Facing Loss, More Than a Pet, Grief in Motion, Relational Dynamics of Grief, and Navigating Grief. The findings suggest that children's grief is holistically shaped by the entire process, from the first encounter with the pet to the period following their death. Pets were often portrayed as significant figures, such as friends, siblings, or companions. Many children experienced their loss as the loss of an irreplaceable part of their lives. Grief was expressed in varied ways and often shaped by the perceived emotional safety of the relational environment. Highlighting the psychological impact of pet loss in childhood, the results were discussed within the existing literature, with implications drawn for both clinical interventions and psychological support systems.