Sağlık kurumlarında değişim yönetimi uygulamalarının çalışma iklimine etkisi, kuruma duyulan güvenin aracılık rolü
The effect of change management practices on working climate in healthcare institutions, the mediating role of trust in the institution
  1. Tez No: 974152
  2. Yazar: KURTULUŞ ECE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada amaç, değişim yönetimi uygulamalarının sağlık kurumlarındaki çalışma iklimine etkisinde kuruma duyulan güvenin aracılık rolünü araştırmayı hedeflemektedir. Sağlık sektörü, teknolojik ilerlemeler, yasal düzenlemeler ve hasta beklentilerindeki değişiklikler gibi birçok faktörden dolayı sürekli değişim içindedir. Bu dinamik ortamda, çalışanların bu değişimlere uyum sağlamaları ve kuruma olan güvenlerini sürdürmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, sağlık kurumlarında değişim yönetiminin başarılı bir şekilde uygulanmasının, çalışanların kuruma olan güvenini artırabileceğini ve bu sayede genel performansın ve hasta bakım kalitesinin iyileştirilebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the mediating role of trust in the institution in the impact of change management practices on the working climate in healthcare institutions. The healthcare industry is in constant change due to many factors such as technological advances, legal regulations and changes in patient expectations. In this dynamic environment, it is of great importance for employees to adapt to these changes and maintain their trust in the institution. This study reveals that successful implementation of change management in healthcare institutions can increase employees' trust in the institution, thereby improving overall performance and quality of patient care.