Çağdaş Azerbaycan resminde gelenekten yararlanma sorunu
The Matter of the usefruct of tradition in contemporary Azerbaycan picture
- Tez No: 97416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Azerbaycan resim sanatının tarihi Orta Asya ile bağlantılı olmakla beraber çok eski yerel kaynaklara dayanmaktadır. Genellikle minyatür ağırlıklı Azerbaycan Resim Sanatı 19. yüzyılda İran ve Azerbaycan'da etkili olmuş“Gacar Mektebi”nin ve Rus egemenliğinin etkisiyle geleneksel çehresinden sıyrılarak 19. yüzyılın sonlan, 20. yüzyılın başlarından itibaren giderek artan batılılaşma eğilimine yönelmiştir. Sovyet Rusya tarafından işgal olunan Azerbaycan birçok olumsuz yönüne rağmen kültür ve sanatta hızlı gelişmeler göstermiş, sosyal gerçekliğin“biçimce milli, içerikçe sosyalist”sanat anlayışı Azerbaycan Resmi 'nde modern gelişmeleri büyük ölçüde engellemesine rağmen, geleneksel sanatlara ve yöresel değerlere duyarlılığı bir anlamda arttırdığını söyleyebiliriz. Çağdaş Azerbaycan Resmi, yüzyıla yakın bir geçmişi arkasında bırakmasına rağmen hala özgürlük arayışları içerisindedir. Bu özgürlük arayışları kimi zaman Batı resim kavramlarına öykünme-öğrenme biçimine dönüşmüş, kimi zaman da tarihsel kaynakların yorumuna gidilmesi şeklinde olmuştur. Sanatta kimlik sorunun ulusal değerlere dayandınlmadığı müddetçe çözümlenemeyeceği bir gerçektir ve bu gerçek Çağdaş Azerbaycan Resmi'nde yerini almaktadır. Çağdaş Azerbaycan Resmi'nde gelenekten yararlanan sanatçıları üç gruba ayırabiliriz; 1. Minyatür sanatından yararlananlar, 2. Halı ve kilim sanatından yararlananlar, 3. Diğer sanatlardan (Hat, Süsleme, Keramik, Oymacılık vs.) yararlananlar. Bu çalışmada Çağdaş Azerbaycan Resminde gelenekten yararlanmanın boyutları, ve gelenekten yararlanan ressamlar üzerindeki etkileri ve doğurduğu sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In addition to the fact that the history of Azerbeijani art is related to the Middle Asia, it also rests on ancient local sources. Generally miniature based Azerbeijani art of painting was dominant in Iron and Azerbeijan in 19. Century and has tended to become westernized under the influence of“ Gacar School”and Russian domination since the late 19th. Century and the beginning of 20th. Century, leaving its traditional aspect behind. Azerbeijan, which was invaded by Soviet Russia took great strides in culture and art although the country was adversely affected by this invasion. We might as well say that structurally nationalist, contextually socialist conception of art, in spite of hindering modern advances greatly in Azerbeijani painting, has, in a sense, contributed to the adoption of traditional arts and local values. Contemporary Azerbeijani painting is still in search of independence although almost one century is left behind. These movements of independence have sometimes taken the form of identification with or learning the Western painting concepts or of interpretation of historical sources. It is a fact that the problem of identity in art cannot be resolved unless it is based on national values and this fact shows itself Azerbeijani painting. We can divide the artist who made use of tradition in Contemporary Azerbeijani painting into three groups. 1 - Those who made use of the art of miniature, 2- Those who made use of the art of rug and carpet making 3- Those who made use of other arts, such as calligraphy embellishment, ceramic, engraving. In this study, the role and extent of tradition in Contemporary Azerbeijani painting has been studied, a long with its effects on the artists who made use of tradition as well as its ultimate consequences. VI