Migration and relocation attitudes to climate change and sea level rise: A conceptual analysis on the case of Tuvalu
İklim değişikliği ve deniz seviyesinin yükselmesi karşısında göç ve yeniden yerleşim tutumları: Tuvalu örneği üzerinden kavramsal bir analiz
- Tez No: 974171
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL YEŞİLYURT GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Demografi, Demography
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ted Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Alçak rakımlı bir ada devleti olan Tuvalu, deniz seviyesinin yükselmesi, kıyı erozyonu, tuzlu su girişimi ve geçim kaynaklarının daralması gibi çevresel tehditlerle karşı karşıya olup, bu durum halkın yaşam biçimini ve gelecek stratejilerini doğrudan etkilemektedir. Nitel yöntemle, ikincil veri kaynakları temel alınarak yürütülen bu araştırma, Tuvaluluların söz konusu iklim değişikliği ve deniz seviyesi yükselmesi olduğunda göç ve yeniden yerleşim meselelerine dair nasıl bir tutum geliştirdiklerini anlamayı hedeflemektedir. Çalışmada elde edilen bulgular, göç ve yeniden yerleşim süreçlerinin iklim değişikliğinin zararlı etkilerini onarmak amacıyla adaptasyon ve direnç mekanizması olduğunu ortaya koymuştur. Tuvaluluların bir kısmı bu süreçlere karşı temkinli yaklaşırken, bir kısmı ise daha iyi olanaklara sahip olma arayışı ile tercih edebilmektedir. Bu farklılaşma, göç ve yeniden yerleşim süreçlerinin toplumsal müzakere süreci olduğunu da göstermektedir. Bu yönüyle çalışma, iklim göçü literatürüne yerel odaklı bir katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tuvalu, a low-lying island state, is faced with environmental threats such as sea level rise, coastal erosion, saltwater intrusion and shrinking livelihoods, which directly affect the people's lifestyle and future strategies. This research, conducted using qualitative methods and secondary data sources, aims to understand how Tuvaluans develop their attitudes towards migration and relocation issues when it comes to climate change and sea level rise. The findings of the study revealed that migration and relocation processes are adaptation and resilience mechanisms to repair the harmful effects of climate change. While some Tuvaluans approach these processes cautiously, others may prefer them in search of better opportunities. This differentiation also shows that migration and relocation processes are social negotiation processes. In this respect, the study aims to make a locally focused contribution to the climate migration literature.