Stereotype threat spillover effect on risk-taking and prosocial behavior among Syrian refugees in Turkey
Basmakalıp yargı tehdidinin yayılma etkisinin Türkiye'deki Suriyeli mültecilerde risk alma ve toplum yanlısı davranışlar üzerine etkisi
  1. Tez No: 974173
  2. Yazar: KAAN BABAYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL YEŞİLYURT GÜNDÜZ, DOÇ. DR. BERİL TÜRKOĞLU DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteci ergenler arasında, basmakalıp yargı tehdidinin risk alma ve prososyal davranış eğilimleri üzerindeki dolaylı etkilerini incelemektedir. Basmakalıp yargı tehdidi yayılma kuramı ve önceki araştırmalardan hareketle, etnik temelli basmakalıp yargı tehdidi aktivasyonuna maruz kalmanın sonraki karar verme eğilimlerini etkileyip etkilemediği araştırılmıştır. Toplam 139 katılımcı rastgele olarak basmakalıp yargı tehdidi koşuluna veya kontrol grubuna atanmıştır. Deney grubundaki katılımcılardan, daha önce yaşadıkları bir ayrımcılık deneyimini 10 dakika boyunca ayrıntılı şekilde yazmaları istenirken, kontrol grubundakilerden aynı süre boyunca en sevdikleri hayvan hakkında yazmaları istenmiştir. Manipülasyonun ardından tüm katılımcılar, risk alma ve prososyal davranış niyetlerini ölçmeyi amaçlayan varsayımsal senaryolara yanıt vermiştir. Her madde ayrı ayrı analiz edilmiş, ayrıca her davranış türü için bileşik puanlar hesaplanmıştır. Veriler Mann–Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Bulgular, gruplar arasında herhangi bir davranışsal ölçüm açısından istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığını göstermiştir. Bu anlamlı olmayan sonuçlar, varsayımsal senaryoların ve öz bildirim temelli ölçümlerin davranış değişimini yeterince yansıtamaması gibi yöntemsel sınırlamalardan kaynaklanıyor olabilir. Bulgular, mevcut araştırma tasarımı çerçevesinde, basmakalıp yargı tehdidinin davranışsal niyetler üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığını da düşündürebilir. Bu çalışma, bir mülteci grubuna odaklanarak, basmakalıp yargı tehdidi gibi psikososyal stresörlerin ev sahibi ülkelerde yaşayan yerinden edilmiş ergenlerin davranışsal niyetlerini nasıl şekillendirebileceğini inceleyerek göç çalışmaları alanına katkıda bulunmaktadır. Gelecek araştırmaların, bu etkinin gerçek yaşam bağlamlarında değerlendirilmesi için doğrudan davranışsal ölçümler ve ekolojik geçerliliği yüksek tasarımlar kullanmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the spillover effects of stereotype threat on risk-taking and prosocial behavioral intentions among Syrian adolescent refugees living in Turkey. Drawing on the stereotype spillover framework and previous research, the study investigates whether exposure to ethnic-based stereotype activation influences subsequent decision-making tendencies. A total of 139 participants were randomly assigned to either a stereotype threat condition or a comparison group. Participants in the priming group were instructed to write in detail about a personal experience of discrimination for 10 minutes, while those in the comparison group wrote about their favorite animal for the same duration. Following the manipulation, all participants responded to hypothetical scenarios to measure intentions to engage in risk-taking and prosocial behavior. Each item was analyzed individually, and composite scores for each behavioral domain were calculated. Data were analyzed using the Mann–Whitney U test. The findings revealed no statistically significant differences between the groups on any of the behavioral measures. These non-significant results may reflect methodological limitations, including the use of hypothetical scenarios and self-report instruments, which may not adequately capture behavioral change. The findings may also suggest that stereotype threat, under the current design, does not significantly influence behavioral intentions. By focusing on a refugee population, this study also contributes to migration studies by examining how psychosocial stressors like stereotype threat may shape the behavioral intentions of displaced adolescents residing in host countries. Future research should consider employing direct behavioral measures and ecologically valid designs to more accurately assess the potential spillover effects of stereotype threat in real-world contexts.