Sivas'da streptococcus pneumoniae serotipleri ve antibiyotiklere duyarlılıkları
Streptococcus pneumoniae serotypes and their susceptibilities to antibiotics in Sivas
  1. Tez No: 5030
  2. Yazar: NECMETTİN ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
54 ÖZET Bu çalışmada, Nisan 1987 - Mart 1988 tarihleri arasında. Cumhuriyet Üniversitesi Hastanesine başvuran hastalardan İzole edilen 874 Streptococcus pneumoniae susunun serotipleri ve antibiyotiklere duyarlılıkları araştırıldı. Suşların %79.9'unun serotipi belirlenmesine kar şın, diğer suşların serotipi belirlenemedi. Bölgemizde sıklıkla gö rülen serotipler olarak; 19,23,6,3 ve 1 saptanırken, serotiplerirf yaş grup larına göre dağılımlarında farklılıklar saptandı. Bir yaşından küçüklerde. 1-5 ve 6-15 yaş gruplarında en fazla serotip 14 bulunurken, 16-25 yaş grubunda serotip 23, 26-55 ile 56 yaş ve üzerisi grupta ise, serotip 19 bulundu. Antibiyotik duyarlılık deneyine alman suşların %66.4'ü tetra- siıkline, %59.3'ü kloramfenikole, %23.7'si sulfometoksazol + trimetopn- me, %18.4'ü penisilline dirençli bulunurken, direnç oranı erttromisinde %7.8, linıkomisinde %9.9, mezlosiliinde i%11.3, klindamlsinde i%4.6, se- fopçrazonda %4.8 ve sefotoksimde ise, i%3J olduğu bulundu. Penisilli ne dirençiillk en fazla serotip 19,23 ve 6'da gözlendi.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY Streptococcus pneumoniae Serotypes and their Susceptibilities to Antibiotics in Sivas. in this study, the serotypes and susceptibilities to antibiotics of Streptococcus pneumoniae strains isolated from patients applied to the Cumhuriyet University Hospital between April 1987 and March 1988 was examined. It was found the serotypes of 79.9% percent of the strains, serotypes of other strains was not. In our region, 19,23.6,3, and 1 was found to be the most frequent serotypes and the age groups differed for these serotypes. Serotype 14 was found in a high rate fnfanst, 1-5 ages group and 6-15 ages group, serotype 23 was found in 16-25 ages group and serotype 19 was found In 25-55 ages group arid night ages. In these strains the resistance to the antibiotics were 66.4% in tetracycline, 59.3% in chloramphenicol, 23.7% in sulfomthoxazole + trfmetoprim, % 18.4 % in penicillin, 7.8% in erytromyciri, 9.9% in lincomyctn, 11.3% in mezlocillin, 4.6% in clindamycin, 4.8% in cefoperazone and 3.7% in ce? fotaxime. Among the resistant serotypes to penicillin; 19,23 and 6 were found to be the most frequent