Rusya-Ukrayna Savaşının ekonomik güvenlik çerçevesinde değerlendirilmesi
Economic security dimension of the Russia-Ukraine War in the framework of the new security understanding
  1. Tez No: 974182
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
24 Şubat 2022'de Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı, küresel jeostratejik dengeleri sarsarak ABD ve AB liderliğinde uluslararası toplumu harekete geçirmiştir. Bu saldırı, tedarik zincirlerini olumsuz etkileyerek fiyatların yükselmesine ve enflasyonun artmasına neden olmuştur. ABD Merkez Bankası 2023 yılında faiz oranlarını artırarak tarihi seviyelere çıkarmıştır. Rusya'ya uygulanan ekonomik, askeri ve mali yaptırımlar, Rus ekonomisine zarar vermiş olsa da Rusya, doğal kaynaklarını kullanarak bu etkileri azaltmaya çalışmıştır. Ruble'nin değer kaybı uluslararası ticareti zorlasa da Rusya Merkez Bankası müdahale ederek istikrar sağlamıştır. AB, Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkararak Rusya'nın uluslararası finansal işlemlerini zorlaştırmayı hedeflemiştir. Ancak, Rus doğalgazına bağımlı olan Avrupa ülkeleri, bu bağımlılık nedeniyle beklenen etkinin tam olarak sağlanamadığı bir tabloyla karşılaşmıştır. Enerji krizinden kurtulmak için alternatif tedarik yolları arayan AB, yüksek maliyetli yatırımlarla kısa vadede etkili çözümler bulmaya çalışmıştır. Ancak, Rusya ile ilişkileri tamamen kesmenin Avrupa ekonomileri için çok sert sonuçlar doğurabileceği düşünülmektedir. Rusya-Ukrayna Savaşı, Avrupa ülkelerinde enerji arz güvenliği sorunlarına neden olmuş, bu durum AB-Rusya ilişkilerinde yeni baskılar yaratmıştır. Çalışma, savaşın ekonomik güvenlik üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini, özellikle gıda ve enerji güvenliği açısından kısa ve orta vadede incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Russian invasion of Ukraine on February 24, 2022, disrupted global geostrategic balances and mobilized the international community under the leadership of the US and the EU. This conflict negatively impacted supply chains, driving up prices and increasing inflation. In 2023, the US Federal Reserve raised interest rates to historic levels. While heavy economic, military, and financial sanctions significantly harmed the Russian economy, Russia leveraged its natural resources and policies to mitigate these effects. Although the depreciation of the ruble disrupted international trade, the Russian Central Bank intervened to stabilize the situation. The EU removed certain Russian banks from the SWIFT system to hinder Russia's international financial transactions. However, the EU's dependency on Russian natural gas prevented the sanctions from having their full intended effect. To address the energy crisis, the EU sought alternative energy supply routes, which required costly investments, highlighting the need for short-term solutions. Nevertheless, cutting ties with Russia entirely poses significant challenges for European economies. The Russia-Ukraine war has caused energy supply security issues across Europe, exerting new pressures on EU-Russia relations. This study aims to evaluate the war's positive and negative impacts on economic security, particularly from the perspective of food and energy security, in both the short and medium term.