Desıgnıng and managıng byod ın K–12 educatıon: A case study of ınstıtutıonal and stakeholder dynamıcs
K–12 eğitiminde byod tasarımı ve yönetimi: kurumsal ve paydaş dinamiklerine dair bir vaka çalışması
- Tez No: 974183
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA FEZA ORHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
Özet
Bu nitel durum çalışması, bir özel K–12 okulunda uygulanan“Kendi Cihazını Getir”(BYOD) girişimini incelemekte ve özellikle karar vericilerin teknoloji entegrasyonu sürecinde benimsedikleri örgütsel stratejiler ile bu sürece dâhil olan paydaşların — teknoloji entegrasyon komitesi üyeleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler — algılarını araştırmaktadır. Araştırma, (1) karar vericilerin BYOD sürecine ilişkin bakış açılarını ve deneyimlerini ve (2) farklı paydaş gruplarının BYOD uygulamasını nasıl algıladıklarını incelemeyi amaçlayan iki temel araştırma sorusuna dayanmaktadır. Çalışmanın verilerini, beş farklı paydaş grubundan toplam 35 katılımcı ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler oluşturmaktadır ve bu veriler açık, eksensel ve seçici kodlama yoluyla analiz edilmiştir. Bulgular, BYOD uygulamasının genel olarak dijital dönüşüm yönünde olumlu bir adım olarak değerlendirildiğini, ancak beraberinde çok katmanlı zorluklar getirdiğini göstermektedir. Paydaşlar arasında ortak temalar; teknolojinin amaçlı kullanımı, altyapı iyileştirmeleri ve dijital vatandaşlık eğitimi ihtiyacı etrafında şekillenmiştir. Gruplar arasında farklılaşan görüşler ise ekran süresi, öğretim yükü ve dikkatin dağılması konularında ortaya çıkmıştır. Karar vericiler stratejik vizyona ve altyapı yatırımlarına vurgu yaparken, öğretmenler ve komite üyeleri uygulamaya dair operasyonel baskılar ve mesleki gelişim gereksinimlerini vurgulamıştır. Veliler ise gelişimsel riskler ve iletişim eksikliklerine odaklanmış, öğrenciler ise hem teknolojik öğrenmeye duydukları ilgi hem de dikkat dağınıklığı gibi olumsuzluklara dair görüşler bildirmiştir. Çalışma, BYOD uygulamasının başarısının sistematik koordinasyon, kapsayıcı planlama ve sürekli paydaş katılımına bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bulgular doğrultusunda, okulların daha eşitlikçi, pedagojik olarak temellendirilmiş ve sürdürülebilir BYOD uygulamalarına yönelmelerini sağlayacak hedefe yönelik öneriler sunulmuştur. Araştırma, teknolojinin eğitime entegrasyonu literatürüne, çoklu paydaş perspektifini temel alan, uygulama odaklı ve saha gerçeklerine dayalı bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study explores the implementation of a Bring Your Own Device (BYOD) initiative in a foundation school, with specific focus on the organizational strategies employed by decision-makers and the perceptions of key stakeholders, including decision-makers, members of the technology integration committee, teachers, students, and parents. Framed by two research questions, the study investigates (1) how decision-makers organized and experienced the BYOD integration process and (2) how various stakeholders perceived the implementation across academic, operational, and socio-emotional dimensions. Semi-structured interviews with 35 participants across five stakeholder groups formed the data of the study, and the data were analyzed through open, axial, and selective coding. The findings revealed that while BYOD was broadly perceived as a valuable step toward digital transformation, it also presented complex challenges. Shared themes across groups included the need for purposeful technology use, improved infrastructure, and stronger digital citizenship education. Concerns diverged regarding screen time, instructional burden, and distraction. Decision-makers emphasized strategic vision and infrastructure investment, while teachers and committee members highlighted operational pressures and professional development needs. Parents focused on developmental risks and communication gaps, and students voiced both enthusiasm and concern about autonomy and distraction. The study concludes that successful BYOD implementation requires systemic coordination, inclusive planning, and ongoing stakeholder engagement. Based on these insights, a set of targeted recommendations is presented to guide schools toward more equitable, pedagogically aligned, and sustainable BYOD practices. This study enhances the existing literature on technology integration by providing a multi-stakeholder, practice-informed perspective grounded in real-world school contexts.