Parasal konjonktür teorileri, Türkiye ekonomisinde uygulanan para politikalarının konjonktürel etkileri
Monetary business cysles theories, business cycle effects of monetary policies applied in Turkey economy
- Tez No: 97423
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
DOKTORA TEZ OZU PARASAL KONJONKTÜR TEORİLERİ, TÜRKİYE EKONOMİSİNDE UYGULANAN PARA POLİTİKALARININ KONJONKTÜREL ETKİLERİ Hayri BARUTÇA İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2000 Danışman: ProLDr.Kemal YILDIRIM Modem ekonomilerin en büyük, sorunlarından biri ekonomik faaliyet hacmindeki dalgalanmalardır. Konjonktür dalgalanmaları olarak adlandırılan bu süreç başta üretim ve işsizlik olmak üzere ekonomide birçok faktörü etkilemektedir. Bu çalışmada konjonktür dalgalanmalarının oluşumu ve nedenleri incelenmektedir. Ekonomik sorunlarla ilgilenen tüm yaklaşımlar konjonktür dalgalanmalarımda ele almış ve çözüm amacıyla çeşitli teoriler geliştirmişlerdir. Konjonktür dalgalanmalarını açıklamak amacıyla geliştirilen her teori, bağlı bulunduğu iktisadi yaklaşımın ana hatlarını yansıtmaktadır. Bu sebeple teoriler farklı bakış açılarıyla, farklı çözümler getirmişlerdir. Teoriler birbirinden farklı olmalarına rağmen, her teori bazı ana faktörlere değinmektedir. Bu ana faktörlerden biride parasal faktörlerdir. Konjonktür dalgalanmalarını hemen hemen her teori incelerkenparasal etkilere değinmesine rağmen, bazı yaklaşımlar konjonktür dalgalanmalarının ana kaynağı olarak parasal faktörleri ön plana çıkarmışlardır. Bu çalışma, konjonktür dalgalanmalarının parasal faktörlerden kaynaklandığını öne süren teorileri incelemektedir. İnceleme; teorileri bağlı bulunduğu iktisadi yaklaşımlar kapsamında ele almaktadır. Parasal konjonktür teorileri incelendikten sonra, parasal faktörlerin diğer bir deyişle para politikalarının Türkiye ekonomisi üzerindeki konjonktürel etkileri ele alınmıştır. İncelenen dönem 1980 ile 1998 yılları arasıdır. Dönemin 1980'den başlamasının sebebi bu yılın Türk ekonomisinde yapısal dönüşümün başladığı bir yıl olmasıdır. İnceleme yıllar itibariyle konjonktür dalgalanmalarının uygulanan para politikaları ile olan etkileşimini ele almakta ve Türkiye'de para stokundaki değişmelerin temel makro değişkenler üzerinde etkili olduğu sonucu çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the most important problems of modern economic is fluctuation in economic activities. These periods, which called business cycles, have effected several factors such as unemployment and many other macroeconomic activities in an economy. In this study the reasons and formation of business cycles will have been investigated. All approaches interested with economic problems have also taken up business cycles and built up various theories for solution. Each theory, which is built up to explain business cycles has reflected main lines of economic approaches. Therefore, theories has built up different solutions by different point of view. Although theories are more different than each other, every theory takes up some main factors. One of these factors is monetary factors. Although every business cycles theories take up monetary factors in to convideration, some approaches in business cycle theories take up money as a main source, they have built up the monetary problems. This study investigates theories that put forward business cycles result from monetary factors. Investigation takes up theories which economic approache they depend on. After monetary business cycle theory had been investigated, monetary factors, in other word business influence of monetary policies on Turkey economy have been dealt with. Investigation period is between 1980 and 1998. Because this period begins in 1980, it is a year that have got the structural transformation started in Turkey economy. Investigation has taken up interaction between business cycles and monetary policies and it has drawn a conclusion that various of money stock in Turkey has been influential on main macroeconomic variables.