Yeni klasik yaklaşımda konjonktür kuramı
Business cycle theory in new classical approach
- Tez No: 117220
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
1970'li yıllarda dünyanın pek çok yerinde yüksek enflasyon oranlan ile işsizliğin bir arada görülmesi, o zamana kadar geçerli Keynesci ve Paracı görüşe olan güveni derinden sarsmış, ve bu durum Yeni Klasik İktisat Teorisinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu teori çerçevesinde iktisadi dalgalanmaların nedenlerini ve etkilerini açıklayabilmek için Eksik Bilgi, Reel Konjonktür ve Sektörel Değişim Teorileri geliştirilmiştir. Eksik Bilgi Teorisine göre, beklenmeyen parasal şokların kısa dönem reel etkileri, para ve fiyatlar genel düzeyi hakkındaki eksik bilgiden kaynaklanırken, Reel Konjonktür Teorisine göre, ekonomideki dalgalanmalar teknoloji şokları ile açıklanmaktadır. Sektörel değişim teorisi ise, ekonomideki dalgalanmaları, endüstriler arasındaki istihdam ve çıktı değişmeleri ile açıklamaktadır. Bu tezde, Türkiye'de parasal ve reel şokların konjonktürel etkileri, Yeni Klasik görüş kapsamında ekonometrik yöntemlerle analiz edilmiştir. Parasal şokların konjonktürel etkilerini test etmek amacıyla Barro (1977)'nun İki Aşamalı Test Yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen ampirik sonuçlar, Türkiye'de uygulanan para politikalarının reel GSMH üzerinde konjonktürel etkilere sahip olduğunu kanıtlamıştır. Ayrıca, Türkiye'de reel konjonktür modellerinin geçerliliği Engle-Granger eşbütünleşme yöntemi kullanılarak test edilmiştir. Ampirik sonuçlar, GSMH ile yatırmalar arasında uzun dönemli bir ilişkiyi göstermesine karşın, GSMH ile tüketim arasında böyle bir ilişkiye rastlanılmaması, Reel Konjonktür Modellerinin Türkiye ekonomisindeki konjonktürel hareketleri açıklamada yetersiz kaldığım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In the 1970s, Keynesian and Monetarist views have failed to explain high unemployment and inflation problems which were simultaneously experienced in many countries in the world and this has led to the emergence of the New Classical Economics. In this theoretical framework, Imperfect Information, Real Business Cycle and Sectoral Shifts Theories were developed to explain business cycles. According to Imperfect Information Theory, short-run effects of unexpected monetary shocks in business cycles are caused by economic agents' imperfect information about monetary policy and the general level of price. Real Business Cycle Theory explains economic fluctuations by technology shocks. Sectoral Shift Theory tries to examine business cycles by employment and output changes in inter-industries. The impacts of economic fluctuations caused by monetary and real shocks are investigated by employing econometric methods for Turkey. In order to see the effects of monetary shocks in real GNP, Barro's (1977) Two Stage Test Method has been used. The empirical results have showed that monetary policies applied by government have had a statistically significant effect in real GNP in Turkey. Additionally, in this thesis, implications of real business cycle models have been tested by applying Engle- Granger cointegration technique. Even though the empirical findings have indicated long-run relationship between investment and real GNP, such a relationship between real GNP and investment have not detected. These results indicate that real business cycle models have failed to explain business cycles in the Turkish economy.