İktisadi büyüme beşeri sermaye ve Türkiye'nin kalkınma sürecinde beşeri sermayenin gelişimi
Human capital in economic growth and human capital in the developing process of Turkey
  1. Tez No: 97424
  2. Yazar: M. TUBA TÜRKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL HAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İKTİSADİ BÜYÜMEDE BEŞERİ SERMAYE YE TÜRKİYE'NİN KALKINMA SÜRECİNDE BEŞERİ SERMAYENİN GELİŞİMİ M. Tuba TÜRKER İktisat Anahilinı Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Prof. Dr. Ergül HAN Beşeri sermaye, bireye mal olmuş hünerler ve kazanılmış niteliklerin değeri olarak tanımlanmaktadıcBeşeri sermayenin geliştirilmesi sadece bireysel düzeyde değil, ekonomi genelinde de yarar sağlar. Ülkeler bireyler gibi, var olan potansiyellerim insana özgü bilgi ve hüner olmaksızın gerçekleştiremezler. Bireyin niteliğim ve verimliliğini geliştirmeye yönelik eğitinvsağlık^ beslenme, konut ve göç için yapılan yatırımlar; hızlı, etkili, sürekli, eşit ve sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasında en önemli faaliyetler arasındadır. Türkiye'nin önemli bir nüfus ve insan potansiyeline sahip olduğu da göz önüne alındığında, nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi ve beşeri sermayeye yatırımın gerekliliği açıktır. Bu bağlamda, çalışmada iktisadi büyüme ve beşeri sermaye ilişkisi ile iktisadi büyüme teorilerinde beşeri sermayenin yeri ve önemi açıklandıktan sonra, Türkiye'nin kalkınma sürecinde beşeri sermaye birikiminin gelişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
r 111 ABSTRACT HUMAN CAPITAL IN ECONOMIC GROWTH AND HUMAN CAPITAL IN THE DEVELOPING PROCESS OF TURKEY By M. Tuba Türker Department of Economics Anatolia University The Institude of Social Sciences September 2000 Consultant : Prof. Dr. Ergül HAN Human capital is described as the value of skills* which belong to individuals and acquired qualities. The developing of human capital benefits not only on the individual level but also on the general economy, Countries» like individuals can not realize their full potential without knowledge and skills. Investments such as education, house, health, nutrition and migration that is evolving individual's qualification and productivity is therefore among the most crucial actions to achieve rapid, efficient, equitable and sustainable development. It is obvious that it is necessary to training human power and investing labor capital. When we focus on that Turkey has a significant population and young people potential. In this matter, after explaining^ relation between economic growth and clarifying the place and importance of the human capital in economic theories, it is examined the evolving of the human capital accumulation during the development process in Turkey.