Displacement in the post-conflict zone: Assessing the shelter crisis in northwest Syria
Çatışma sonrası bölgede yerinden edilme: Suriye'nin kuzeybatısındaki barınma krizinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 974234
  2. Yazar: ABDURRAHMAN MURATAĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN SEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, kuzeybatı Suriye'deki kırılgan bir çatışma sonrası geçiş süreci sonrasında yerinden edilmiş kişilerin (YİK) yaşadığı süregiden barınma krizini incelemektedir. Son dönemlerdeki siyasi değişikliklerin ardından çatışmaların şiddeti azalmış olsa da, konutların ve kamu altyapısının büyük ölçüde tahrip olması, milyonlarca yerinden edilmiş bireyin güvenli şekilde geri dönüşünü engellemeye devam etmektedir. Bu çalışma, geçici barınma alanlarının mevcut durumunu, yeniden inşa ve geri dönüşün önündeki başlıca engelleri ve insani yardım çabalarının acil ve uzun vadeli barınma çözümleri sunmadaki etkinliğini anlamayı amaçlamaktadır. Nitel bir metodoloji benimsenen bu araştırma, saha anketleri, yerinden edilmiş bireylerle, insani yardım aktörleriyle ve yerel otoritelerle yapılan görüşmeler ile saha gözlemleri aracılığıyla toplanan verilere dayanmaktadır. Çalışmada özellikle yerinden edilmiş ailelerin günlük yaşam deneyimlerine ve barınmanın yeterliliği, güvenliği ve sürdürülebilirliği konusundaki algılarına odaklanılmıştır. Aynı zamanda, bu karmaşık bağlamda faaliyet gösteren insani yardım kuruluşlarının karşılaştığı yönetişim sorunları, koordinasyon eksiklikleri ve kaynak yetersizlikleri özel olarak ele alınmaktadır. Bu çalışma, uzun süreli yerinden edilme senaryolarında barınma yönetişimine dair daha geniş bir anlayışa katkıda bulunmayı hedeflemekte ve daha duyarlı insani yardım programlamalarını bilgilendirmeyi amaçlamaktadır. Barınma desteğindeki kritik boşlukları ve iyileşmeyi engelleyen sosyal ve siyasi faktörleri ortaya koyarak, onurlu ve sürdürülebilir barınma çözümlerini güçlendirmeye yönelik kanıta dayalı öneriler sunmayı hedeflemektedir. Nihayetinde bu araştırma, akademik bilgi ile politika ve operasyonel stratejiler arasında bir köprü kurarak kuzeybatı Suriye'deki çatışma sonrası toparlanma çabalarına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research explores the persistent shelter crisis experienced by internally displaced persons (IDPs) in northwest Syria, in the wake of a fragile post-conflict transition. While the intensity of conflict has decreased following recent political changes, the scale of destruction to homes and public infrastructure continues to obstruct the safe return of millions of displaced individuals. The study seeks to understand the current conditions of temporary shelters, the key barriers preventing reconstruction and return, and the effectiveness of humanitarian efforts in delivering both emergency and long-term housing solutions. Adopting a qualitative methodology, the research draws on data collected through field surveys, interviews with displaced individuals, humanitarian actors, and local authorities, as well as on-site observations. The focus is placed on the lived experiences of displaced families and their perceptions of shelter adequacy, safety, and sustainability. Special attention is given to governance challenges, coordination gaps, and resource limitations faced by humanitarian agencies operating in this complex context. This study contributes to a broader understanding of shelter governance in protracted displacement scenarios and aims to inform more responsive humanitarian programming. By identifying critical gaps in shelter assistance and the social and political factors that hinder recovery, the findings will support evidence-based recommendations to enhance dignified and durable housing solutions. Ultimately, this research aspires to bridge academic inquiry with policy and operational strategies, advancing post-conflict recovery efforts in northwest Syria.