The influence of social structure on the brain drain: The case of Somalia
Sosyal yapının beyin göçü üzerindeki etkisi: Somali örneği
  1. Tez No: 974238
  2. Yazar: AFIFA ABDULLAHI WARSAME
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÇAKIROĞLU ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Political Science, International Relations, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Somali'deki sosyal yapının, özellikle de kabile sisteminin, beyin göçü olgusu üzerindeki etkilerini incelemektedir. Araştırma, Somali toplumunun neredeyse tüm yönlerini etkileyen derinlemesine yerleşmiş kabile temelli uygulamaların, eğitimli Somalililerin göç kararlarını nasıl etkilediğini analiz etmektedir. Metodolojik olarak çalışma, yarı yapılandırılmış görüşmelerle yürütülen nitel araştırma tasarımı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve toplamda 30 katılımcı ile görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, eğitimli Somalililerin göç etmesine neden olan birbiriyle bağlantılı birçok faktör olduğunu ortaya koymakta; bu faktörlerin ya doğrudan kabile sisteminden kaynaklandığı ya da bu sistemle yakından ilişkili olduğu görülmektedir. Araştırma, beyin göçü ile kabile temelli yapılar arasındaki açık bağlantıyı tanımlamakta; kayırmacılık (nepotizm) ve liyakat eksikliğinin, eğitimli bireylerin siyasete katılımını ve istihdam olanaklarına erişimini nasıl kısıtladığını vurgulamaktadır. Yani, Somali'deki kabile temelli faktörler, vasifli bireyleri dezavantajlı duruma düşürmektedir. Özellikle eğitimli Somali kadınlarının, hem kabile kuralları nedeniyle dezavantajlı bir konumda yer almaları hem de sistemin genel olarak eğitimli bireyler için yarattığı engeller nedeniyle çifte dışlanmaya maruz kaldıkları görülmektedir. Ayrıca, çalışmada Somali'nin durumunun dairesel beyin israfı olarak tanımlandığı, kabile sistemi nedeniyle sürekli ve tekrarlayan bir beyin göçünün yaşandığı belirtilmektedir. Araştırma, liyakat temelli liderliğin teşvik edilmesi ve kabile egemenliğinin azaltılmasının beyin göçünü azaltacağını ve eğitimli Somalililerin ülkeye geri dönüşünü teşvik edeceğini doğrulamayı amaçlamaktadır. Son olarak, Somali'nin insan sermayesini elde tutabilmesi için kapsayıcı reform önerileri sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores how Somali social structure, particularly the clan system, contributes to the phenomenon of brain drain. The research examines the ways in which deeply embedded clan-based practices, which nearly affect all aspects of Somali society, influence the migration decisions of skilled Somali people. Methodologically, the research employs a qualitative research design, utilizing semi-structured interviews involving 30 participants. Findings reveal that several interconnected factors contribute to the migration of skilled Somalis, all of which are either caused by or closely tied to the clan system. The research identifies the clear link between the brain drain and clan-based structures, highlighting how nepotism and the absence of meritocracy restrict political participation and access to employment for educated individuals. That is, clan-based factors in Somalia place skilled individuals at a disadvantage. Notably, educated Somali women experience double marginalization due to the clan-based rules that put women in an underprivileged position and the general hindrance the clan system creates for educated individuals. It also identifies Somalia's situation as one of“circular brain waste,”highlighting the persistent and recurring brain drain caused by the clan system. The study sets out to confirm that promoting meritocratic leadership and minimization of clan dominance will curtail brain drain and encourage educated Somalis to return home. Lastly, it proposes inclusive reforms to raise Somalia's human capital retention.