Beşeri sermayenin ekonomik büyümeye etkileri (Türkiye örneği)
The effects of the human capital on the economic growth (the example of Turkey)
- Tez No: 147234
 - Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TARI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bireylerin yada toplumların, eğitim seviyesini, sağlık durumunu, bilgi, beceri ve yeteneklerinin toplamını ifade eden beşeri sermaye kavramı. 1960'lı yıllarda Theodore Schultz'un bu konuyla ilgili yaptığı çalışmalara kadarjktisat literatüründe hak ettiği yeri bulamamıştır. Bu tarihten sonra yapılan çalışmalar beşeri sermayenin öneminin daha iyi anlaşılmasını sağlayarakjnsana yapılan yatırımların, özellikle de eğitim yatırımlarının iktisadi büyüme ve gelişmeye katkısını ortaya koymuştur. Neoklasik Büyüme Modeli, büyüme sürecinin anlaşılmasında etkili olsa da, ekonomik büyümeyi etkileyen unsurların belirlenmesi ve analizi konusunda yeterli bilgiyi sağlayamamıştır. Neoklasik Büyüme Modelinin pratikteki gerçeklerle çakışmaması, 1980'lerin ikinci yarısından itibaren İçsel Büyüme Teorisi olarak adlandırılan yeni bir teorinin ortaya atılmasına neden olmuştur. İçsel Büyüme Teorisi ile o ana kadar dışsal kabul edilen ekonomik unsurlar,ekonomi içi olarak ele alınmıştır. İçsel Büyüme Teorisi'nin en önemli temsilcilerinden Romer'de içsel büyümenin itici gücü bilgi birikimi iken, bu güç Lucas'da beşeri sermaye, Barro'da ise altyapı harcamalarıdır. Ülkelerin ekonomik büyüme ve gelişmesinde, beşeri sermayenin sahip olduğu önem yapılan araştırmalarla ortaya konulmasına karşın;Türkiye gerek eğitim ve sağlık, gerekse ar-ge ve teknoloji yatırımları konusunda gelişmiş ülkelerin çok gerisinde yer almaktadır. Ayrıca Türkiye, dış ülkelere çok sayıda yetişmiş insan gücü göndermektedir. Bu faktörler,Türkiye'nin ekonomik büyüme ve gelişmesi üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır.Türkiye'de beşeri sermayenin, iktisadi büyüme üzerindeki etkilerini analiz eden çalışmalar eğitimin getirişi üzerine yoğunlaşmıştır. Bu çalışmalar sonucunda,Türkiye'nin ekonomik büyüme ve gelişme sürecinde, eğitim başta olmak üzere;sağlık,bilim,teknoloji ve ar-ge alanında yaptığı yatırımlara daha fazla kaynak ayırması gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of human capital expressed by the total of skill, ability and knowledge, the health situation, the education level of the individual or the society did not find the place that it merited in the economy literature until Theodore Schultz works in relation with this subject in the 60s years. By providing a better comprehension of the importance of human health through the works made after that date, the investments made to human capital, especially the education investments brought up their contribution to the economical development and growth. Even if the Neoclassic Growth Model was effective in the comprehension of the development process, it did not provide sufficient knowledge in the determination and analysis of the elements effecting the economical development. The fact that in the practice the Neoclassic Growth Model did not work with the trues was the cause of the throw of a new growth theory named Endogenous Growth Theory since the middle of the 80s years. Until that moment with the Endogenous Growth Theory, the economical elements accepted as external were considered as the economy inner part. From the most important agents of the Endogenous Growth Theory, for Romer the internal growth propulsive power is the knowledge accumulation, whereas for Lucas it is the human capital and infrastructure expenses for Barro. Even if the importance of human capital in the countries economical development is brought up thanks to the research, both education and health and Research-Development and technology investments made, Turkey stays behind the developed countries. Besides, Turkey sends lots of trained human power to the foreign countries. These causes create negative effects on the economical development of Turkey. The research that analyse the effects of human capital on the economical growth in Turkey were intensified on the education development. At the end of the research,in the economical growth and development process of Turkey,the necessity of reserving more sourcesVI 1 for the investments in the research-development, technology, science, health and especially education domains came into being.