Yer tutucu aparey kullanımının çocukların yaşam kalitesine etkisi
The effect of a space maintainer appliance on the quality of life in children
  1. Tez No: 974241
  2. Yazar: GÜNGÖR ATAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK BELEVCİKLİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi (ASBYK), bireylerin ağız sağlığının günlük yaşamlarına etkisini ölçen bir göstergedir. Bu çalışmanın amacı, erken dönemde süt dişi kaybı yaşayan okul öncesi ve okul çağındaki çocuklarda, hareketli ve/veya sabit yer tutucu uygulaması öncesi ve sonrası ASBYK karşılaştırmaktır. Yöntem: Çalışma kapsamında, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde, Aralık 2023-Aralık 2024 tarihleri arasında erken dönemde süt dişi kaybı sonucu yer tutucu ihtiyacı bulunan 4-9 yaş aralığındaki 240 çocuğun ağız sağlığı bilgisi ve yaşam kalitesi yer tutucu uygulama öncesi ve sonrasında Ağız Sağlığı Bilgi Formu ve ECOHIS Ölçeği ile değerlendirildi. ECOHIS puanları kayıt altına alındı. Elde edilen veriler Bağımlı örneklem t testi, Wilcoxon testi, Kruskal-Wallis testi, Bonferroni testi, Pearson ki kare testi Fisher's Exact testi kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi (p<0,05). Bulgular: 7-9 yaş arasındaki çocuklarda yer tutucu ihtiyacının, 4-6 yaş grubuna kıyasla yaşam kalitesinde daha belirgin bir düşüşe yol açtığı ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu gözlendi (p<0,05). Sabit yer tutucuların ASBYK üzerindeki etkisi en düşük, hareketli yer tutucuların etkisi ise en yüksek olarak gözlendi. Sabit yer tutucularla hareketli yer tutucuların ASBYK üzerine etkisi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p<0,05). Aynı zamanda çocukların yaş grubu ve cinsiyeti ile yer tutucu türü arasında da istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulundu (p<0,05). Sonuç: Sabit yer tutucular, hareketli apareyelere kıyasla daha az rahatsızlık vermesi sebebiyle çocuklar açısından daha avantajlı bulunmuştur. Bu sonuçlar, çocukların kullandığı yer tutucuların türünün ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Oral health–related quality of life (OHRQoL) evaluates the impact of oral health on daily functioning. This study aimed to compare OHRQoL before and after the application of removable and/or fixed space maintainers in preschool and school-aged children who experienced early primary tooth loss. Method: The study was conducted at the Department of Pedodontics, Faculty of Dentistry, Zonguldak Bülent Ecevit University, between December 2023 and December 2024, including 240 children aged 4–9 years requiring space maintainers. Oral health knowledge and OHRQoL were assessed using the Oral Health Knowledge Form and the Early Childhood Oral Health Impact Scale (ECOHIS) before and one month after space maintainer placement. ECOHIS scores were recorded. Data were analyzed using paired-sample t-test, Wilcoxon test, Kruskal-Wallis test, Bonferroni test, Pearson chi-square test, and Fisher's Exact test (p<0.05). Findings Children aged 7–9 years exhibited a greater decline in OHRQoL compared to those aged 4–6 years, with statistical significance (p<0.05). The effect of fixed retainers on ASBYK was found to be the lowest, while the effect of removable retainers was found to be the highest. A statistically significant difference was found between the effect of fixed retainers and removable retainers on ASBYK (p<0.05). A significant relationship was observed between space maintainer type, age group, and sex (p<0.05). Conclusion: Fixed retainers have been found to be more advantageous for children because they cause less discomfort compared to removable appliances. These results indicate that the type of retainer used by children affects their quality of life related to oral health.