Ebeveynlerin enfektif endokardit riski olan çocuklarının oral sağlığı ve enfektif endokardit hakkındaki bilgi düzeyleri
Parents' level of knowledge about oral health and infective endocarditis in children at risk of infective endocarditis
- Tez No: 974242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK BELEVCİKLİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Oral sağlık ile genel sağlık arasında doğrudan bir ilişki bulunmakta ve ebeveynlerin bilgi düzeyleri çocukların ağız sağlığını etkileyebilmektedir. Bu çalışma enfektif endokardit riski bulunan çocukların ağız ve diş sağlığı durumlarını ve ebeveynlerinin bilgi düzeylerini incelemeyi, ağız sağlığının korunmasına yönelik farkındalık ve müdahale stratejilerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışma kapsamında 0-12 yaş aralığında enfektif endokardit açısından risk oluşturan ve tıbbi konsültasyon sonucunda dental tedavi öncesi antibiyotik profilaksisi önerilmiş sistemik hastalığa sahip 57 hastanın oral sağlığı ve ebeveynlerinin bilgi düzeyleri değerlendirildi. Çocukların oral sağlığı DMFT/dmft indeksi, plak indeksi ve gingival indeks kullanılarak belirlendi. Ebeveynlere anket uygulandı. Uygulanan anket ile demografik bilgiler, ebeveynlerin enfektif endokardit bilgi sorularına verdikleri cevaplar ve toplam doğru cevap sayısı, ağız diş sağlığı hakkındaki sorulara verdikleri toplam doğru cevap sayısı, çocukların oral hijyen alışkanlıkları ve oral sağlığı arasındaki ilişki değerlendirildi ve çeşitli değişkenlerin yanıtlar üzerindeki etkileri araştırıldı. Verilerin IBM SPSS 27 programı ile istatiksel analizleri yapıldı. Bulgular: Ebeveynlerin enfektif endokardit hakkında orta düzeyde ve ağız-diş sağlığı hakkında ortanın altında düzeyde bilgi sahibi oldukları bulundu. Hastaların DMFT/dmft skorlarının yüksek olduğu, orta düzeyde gingival inflamasyon ve az miktarda plak varlığı saptandı. Ebeveynlerin ağız-diş sağlığı bilgi düzeyi ve enfektif endokardit bilgi düzeyi ile çocuklarının oral sağlığı arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Sonuç: Enfektif endokardit riski olan çocukların ebeveynlerinin, enfektif endokardit ve ağız-diş sağlığı hakkındaki bilgi düzeyleri yeterli değildir. Sistemik hastalığı olan çocuklara ve ebeveynlerine oral hijyenin önemi ve genel sağlık durumlarıyla ilişkisi daha detaylı anlatılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: There is a direct relationship between oral health and general health, and parents' knowledge levels can affect children's oral health. This study aims to examine the oral and dental health status of children at risk for infective endocarditis and their parents' knowledge levels, and to contribute to awareness and intervention strategies for oral health protection. Method: Within the scope of the study, the oral health and parents' knowledge levels of 57 patients aged 0-12 years with systemic diseases that pose a risk for infective endocarditis and who were recommended antibiotic prophylaxis before dental treatment as a result of medical consultation were evaluated. The children's oral health was determined using the DMFT/dmft index, plaque index, and gingival index. A questionnaire was administered to the parents. The questionnaire assessed demographic information, parents' answers to questions about infective endocarditis and the total number of correct answers, the total number of correct answers to questions about oral health, the relationship between children's oral hygiene habits and oral health, and the effects of various variables on the answers. Statistical analyses of the data were performed using IBM SPSS 27 software. Findings: Parents were found to have moderate knowledge about infective endocarditis and below-average knowledge about oral health. Patients were found to have high DMFT/dmft scores, moderate gingival inflammation, and a small amount of plaque. No significant relationship was found between parents' level of knowledge about oral health and infective endocarditis and their children's oral health. Conclusion: Parents of children at risk for infective endocarditis do not have sufficient knowledge about infective endocarditis and oral health. The importance of oral hygiene and its relationship with general health should be explained in more detail to children with systemic diseases and their parents.