PA6 matrisli, sürekli karbon elyaflı malzemenin mekanik malzeme kartının oluşturulması ve parça bazında doğrulanması
Creation of mechanical material card and part-level validation for PA6 matrix, continuous carbon fiber-reinforced material
- Tez No: 974325
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, PA6 matrisli ve sürekli karbon elyaf takviyeli kompozit bir parçanın mekanik davranışlarını hem deneysel hem de sayısal yöntemlerle incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde plastik ve kompozit malzemelerin endüstriyel uygulamalardaki önemi her geçen gün artarken, özellikle otomotiv sektöründe yapısal performansı yüksek ve hafif parçaların üretimi öncelik kazanmıştır. Bu bağlamda, patentli bir ürün olan“tunnel bracket”parçası baz alınarak, ilgili kompozit malzemenin mekanik özellikleri ASTM standartlarına uygun testlerle belirlenmiş, ardından bu sonuçlar LS-DYNA ortamında oluşturulan sayısal modeller ile doğrulanmıştır. Elyaf yöneliminin, çekme, basma ve kayma davranışlarına olan etkisi detaylı şekilde analiz edilmiş, elde edilen verilerle bir mekanik malzeme kartı yapılandırılmıştır. Çalışma, malzeme davranışını test verileriyle destekleyen ve sonlu elemanlar analizi yoluyla sayısal ortamda simüle eden özgün bir yaklaşım sunmakta, mühendislik uygulamaları için yol gösterici nitelikte bir kaynak oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the mechanical behavior of a composite part reinforced with continuous carbon fiber and a PA6 matrix using both experimental and numerical methods. As the importance of plastic and composite materials in industrial applications continues to grow, especially in the automotive sector, the demand for lightweight components with high structural performance has become a priority. In this context, a patented component known as the“tunnel bracket”was selected as the reference part, and its composite material was experimentally characterized through standar dized mechanical tests in accordance with ASTM methods. The obtained data were then validated through numerical simulations performed in the LS-DYNA environment. The influence of fiber orientation on tensile, compressive, and shear behavior was thoroughly analyzed, and a material card was developed based on the mechanical results. This study presents a unique approach that combines experimental testing with finite element analysis, offering a practical reference for engineering applications and composite part design.