A theoretical overview of persistent homology
Kalıcı homolojiye kuramsal bir bakış
  1. Tez No: 974324
  2. Yazar: KAAN ÇİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ÖZBAĞCI, DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT VAROLGÜNEŞ, PROF. DR. MEHMETCİK PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Bu tez, kalıcı homolojinin kuramsal bir incelemesini sunmaktadır. Kalıcı homoloji, bir filtrasyon boyunca homolojik özelliklerin evrimini yakalamaya yarayan, topolojik veri analizinde temel bir yöntemdir. Kalıcılık modüllerinin kuramı genel bir çerçevede geliştirilmiş; serpiştirme (interleaving) ve darboğaz (bottleneck) uzaklıkları ile bunların özelliklerine yer verilmiştir. Klasik Sinir (Nerve) Teoremi kanıtlanmış, özellikle manifoldlar üzerindeki uygulanabilirliğine vurgu yapılmıştır. Bu teoremin kalıcı homoloji bağlamındaki sürümü, bir filtrasyon üzerinde topolojik uzayların hesaplanabilir simpleksel komplekslerle değiştirilmesine kuramsal bir gerekçe sunmaktadır. Ayrıca, kalıcılık modüllerinin kararlılık özellikleri ele alınmış ve yazındaki bazı önermelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a theoretical overview of persistent homology, a key method in topological data analysis for capturing the evolution of homological features across a filtration. The theory of persistence modules is developed within a general framework, including the interleaving and bottleneck distances, along with their fundamental properties. The classical Nerve Theorem is proved with particular emphasis on its applicability to manifolds. The persistent homological version of this theorem provides a theoretical justification for replacing topological spaces with computationally tractable simplicial complexes over a filtration. Moreover, the stability properties of persistence modules are discussed, and several results from the literature are reviewed.