Müller sistemiyle hazırlanmış temel beden kalıplarının Türk kadınına uyumunun incelenmesi
To Examination of the harmony to the Turkish women the basic patterns which were prepared Müller's system
- Tez No: 97433
- Danışmanlar: PROF. NİMET GENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET İnsan yaşamında önemli bir gereksinim olarak ortaya çıkan giyim ilk çağlardan başlayarak toplumun yaşamına paralel olarak bir değişim ve gelişim sürecinde günümüze dek süregelmiştir. Yeni dünyanın yaşam biçimindeki yoğunluk hareketlilik sonucunda çok değişik ve çeşitli giyim tarzlarına ihtiyaç doğmuştur. İnsanların günlük yaşamlarındaki hızlı tempodan kaynaklanan farklı biçimde giyinme isteği bireyin bulunduğu ortama uygun ve şık giyinme arzusunu arttırmıştır. Yaşı mesleği konumu ne olursa olsun bireylerdeki beğenilme arzusu ve fark edilme isteği öncelikle kendilerine olan güveni kazanmak iyi giyinme isteğinin bir sonucu olarak insanların hayatındaki en önemli yeri almıştır. Sanatsal ve teknik bir çalışma olan giysi tasannu ve giysi hazırlamada farklı yöntemleri kullanılmasına karşın dikkat edilmesi gereken noktalar ortaktır. Bunlar içerisinde sürekli değişen moda ( stili, renkli,...vs. ), standart uygunluk vücut ölçüleri ile kesim ölçüleri arasındaki ilişkiler vücut tiplerinin kalıp üzerindeki etkileri yapılacak giysiye uygun kumaş ve yardımcı malzemenin seçimi giysinin kullanım alam...vb. öğeleridir. Mükemmel olmak ve iyi giyinmek arzusu giyimin önemini vurgularken mükemmel giyimin tamamlayıcı ve en önemli unsurunu da kalıp oluşturmaktadır. Vücuda uygun kalıp hazırlamanın en önemli koşulu sağlıklı ve kullanılacak sisteme uygun ölçü almaktır. İyi bir ölçü almak için öncelikle vücut tiplerini, oranlarını ve ölçüsü alınacak bireyin vücut yapışım ve özelliklerini iyi incelemek gerekir. Vücut ölçüleri standart ölçü tabloları hazırlanarak belirlenir. Aynı boy, beden çevresi ölçüsüne sahip olanlarda farklı bel ölçüleri o bedenin droplanm oluşturmaktadır. Standardizasyonu yakalamak için dikkatlice hazırlanan standart ölçü tabloları ve listelerinin hazırlanması ve bu listelerden yararlanarak aynı temel esaslara göre kalıplar hazırlanmalıdır. Dünyada teknolojik ve bilimsel çalışmaların ilerlemesi ile birlikte, kalıp hazırlama çalışmaları geliştirilmiş ve belli sistemlere oturtulmuştur. Kullanılan bütün kalıp sistemlerinde en önemli etkenliği olan faktör ölçüdür. Almanya'da geliştirilen müller çizim sisteminde insan vücudunun anatomik özellikleri dikkate alınarak pratik bazı kuralların esas ve yardımcı ölçülerin hesaplanması ile kalıp elde edilir. Müller biçki sisteminde esas ölçüler vücut üzerinden ölçülerek bulunur. Yardımcı ölçüler, vücut ölçülerinden yaralanılarak, esas ölçülerin formüle edilmesi ile bulunur. Kalıpların hazırlaması aşamasında gerekse tasarım aşamasında unutulmaması gerekn unsur insan vücudunun bir formu olduğudur. Giysinin vücuda uygunluğu beden kalıbının vücut özlelliklerine göre hazırlanmasına bağlıdır. Çünkü vücut yapılan farklıdır. Bedensel özelliklerine göre hazırlanmasına bağlıdır. Çünkü vücut yapılan farklıdır. Bedensel özellikler dikkate alınarak hazırlanan kalıplarla elde edilen giysilerin beden ile tam uyum içinde olacak nitelikte ve kusursuz bir sonuç elde edilmesi kaçınılmazdır. Ancak vücudunda yapısal değişiklikleri olanlarda ( büyük göğüs, büyük kalça, göbek,...vs. ) aynca ülkemizde özellikle bayanlann doğum, beslenme gibi nedenlerden dolayı özellikle ileri yaşlardavücutlanndaçeşitli deformasyonlar oluşur. Bütün bu özelliklere paralel olarak aynı toplumda yaşayan insanlar arasında bedensel farklılıklar bulunmaktadır. Vücut özelliklerinde meydana gelen bu farklılıklar ve özellikler giysi hazırlamayı etkilemektedir. Vücudun da yapısal değişiklik olanlarda ve deformasyona uğrayan bedenlere kalıp hazırlamak için bedenin özelliklerine göre ölçüler alınarak gerekli kısımlarda bazı düzeltmeler ve özel işlemler uygulanmalıdır. Geniş kapsamlı üretim için hazırlanacak kalıplarda öncelikle beden ölçülerini yansıtan standart tabloların hazırlanması gerekir. Bunun yamsıra, insan vücudu kişiye ve topluma göre zaman içerisinde değişen boyut ve özelliklerde olduğundan her kesimin bölgelere bağlı niteliklerini yansıtan araştırmalar yapılarak, bu tür uygulamalar yaygınlaştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dressing which is essential and useful for human begin' s life has been devoloped and had great progress from the early ages till today related to it. In the details of today's world, ona should wear different types of clthes for his or her society. This demand of the human being by means of rapid living in their lives has added the wish of different wearing. So, wearing has been very important for the human being's life whoever he or she is and whatever age he or she. Although clothing requires thecnical and work and also requires different ways preparing the cloth, the points which must be taken care are the same. Among these factors, the most common are the pattern by occuring between the size of the body and cutting of the cloth and also choosing the items connected whit the cloth, etc. Being perfect or wishing to be worn well indicates the importance of wearing and the most important subject is doing the pattern. In order to prepare a suitable pattern for the body is very important to take suitable measure deal whit the system and the body. So, to be able to take measure well requires examining the body well, the type of the body and the rate or size of it, too. For example, the inviduals can have been living in the same envoirement. In order to catch the standart, it is necessary to prepare and make a list carefully and also by depending on these lists some patterns must be prepared. The work of preparing the patterns have been improved connected with the thecnological developments in the world, and have come in to systematic. The most important factor is measurng for all these used patterns. In Germany, it was obtained to meause the main size by depening on the characteristic specialities of the body by Müller. In Müller' s system, the main size is determined by measuring on the body and by making a formula on it. While preparing the patterns or planning for it, it is vitalto see that the humanbeing has a form. Whether the cloth is suitable for the body depends on the pattern which has been prepared on the body, itself. Because the structure of the bodies are different. It is certain that the cloth is just suitable for the body if it is meaused by depending on be seen on the body because the invidual puts on weight or givbes birth. So, these changes of the body and the specialities imprss to prepare the cloth.In order to prepare measuring for those people who have some differences on his or her body, it is essential to meause him or her again by thingking his or her last weight. While prepairing abig production indetails, it is important to make patterns by thinking the season and envoirement. Besides, different types of body patterns must be prepared since the patterns can change from society to society. This work prouced by Müller has been performed on women From konya and according to the claes, this system should be shanged in its wide and must be large size, so this obtained data should be examined and realised for Turkish woman intime.