İç güvenlik örgütlerinden jandarma
  1. Tez No: 97432
  2. Yazar: SELAHATTİN ACARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET: Hukuk ve insan haklan içicedir. Kolluk ise bunların ışığında değerlendirilmiştir. Özellikle her konu sürekli tartışılmaktadır. Bunlar;değişim ve gelişim gösteren konulardır. Birinci bölümde;hukuk devleti incelenmiştir. Devlet ve hukuk devletinin ilişkisinden başlayarak,hukuk devletinin unsurları,T.C. Devletinin idari yapısı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise;hukuk devletinin gereklerine göre görev yapan iç örgütlerden biri olan Jandarma incelenmiştir. Jandarmanın tanımı, genel amacı, tarihçesi,genel görevleri ve yetkileri,koruma tedbiri olarak başvurulan aramanın amaç ve şartları,icrası,sona ermesi,tüm bunları yapan Jandarmanın hukuka aykırı olarak yapılan arama ve haklarında görevlerini yaptıkları esnada işledikleri suçlara yer verilmiştir. Tüm bu veriler ışığında şunu söyleyebiliriz;jandarmanın görevi,insan haklarını korumaktır. Bu amaçla her zaman bizlere lazım olacağını düşündüğüm belge ve çizelgeler ekler bölümüne eklenmiştir. Araştırmanın son bölümünde ise Modern çağın gereklerine uygun, Jandarmanın Hukuk normlarına göre önerilerde bulunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Law and human rights are related with each other. However Police is examined by the guidance of these two. Especially both concepts are being continuously discussed. These concepts show change and advancement all the time. In the first section Law State is examined. Starting from the relationship between the state and law state, the elements of law state and the administrative structure of Turkish Republic was discussed. In the second section Gendermary, an internal organization which serves according to the needs of law state. Gendarmary's definition, general goals, history, mission and rights, the principles and purpose of searching, search's appliance, conclusion, Illegal Gendarmery's searchs and the crimes Gendarmery commited during its duties was handled. By the guidance of all these data we can say that Gendarmery's mission is to protec human rights. With this purpose Ithe documents and thre charts which I think will be useful to us are also added in the section. In the final section of the study some advices which suits modern world's needs and Gendarmery's Law principles were set forth.