Farklı basamak tiplerine uygulanan monolitik zirkonya materyallerinin marjinal ve internal uyumlarının in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of marginal and internal fits of monolithic zirconia materials applied to different margin types
- Tez No: 974334
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUAT YALUĞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı; silikon replika tekniği kullanılarak üç farklı monolitik CAD/CAM zirkonya seramiğinin, chamfer ve yuvarlatılmış shoulder bitiş çizgileri üzerindeki marjinal ve internal uyumunu değerlendirmektir. Üç farklı zirkonya seramiğinden 20'şer adet olmak üzere toplamda 60 adet monolitik zirkonya kron üretilmiştir. Her grup, iki farklı bitiş çizgisi tasarımına sahip olacak şekilde alt gruplara ayrılmıştır. Marjinal ve internal boşluk değerleri, silikon replika tekniği kullanılarak elde edilmiş ve ölçümler tek bir uygulayıcı tarafından stereomikroskop altında gerçekleştirilmiştir. Gruplar arası marjinal ve internal ölçüm değerleri üç yönlü varyans analizi ve Tukey testi ile değerlendirilmiştir. Bu in vitro çalışma, materyalin içerdiği Y-TZP oranının marjinal ve internal uyumu etkilediğini göstermiştir. Çok katmanlı monolitik zirkonya restorasyonlar, klinik olarak kabul edilebilir uyum değerleri sunmuştur. Ayrıca, bitiş çizgisi tasarımı da uyumu etkilemekte olup, chamfer tasarımı marjinal ve internal uyum açısından daha üstün performans göstermiştir. Bununla birlikte, her iki tasarım da klinik açıdan kabul edilebilir sınırlar içerisinde kalmıştır. Çalışma sonucundan elde edilecek verilerin klinik uygulamalara rehberlik edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the marginal and internal fit of three different monolithic CAD/CAM zirconia ceramics on chamfer and rounded shoulder finish lines using the silicone replica technique. A total of 60 monolithic zirconia crowns were fabricated, with 20 crowns from each zirconia ceramic. Each group was divided into two subgroups according to the finish line design. Marginal and internal gap values were obtained using the silicone replica technique, and all measurements were performed by a single operator under a stereomicroscope. Marginal and internal discrepancies between the groups were analyzed using three-way ANOVA and Tukey's test. This in vitro study demonstrated that the Y-TZP content of the material affects the marginal and internal fit. Multilayer monolithic zirconia restorations exhibited clinically acceptable fit values. Additionally, the finish line design influenced the fit, with chamfer design showing superior marginal and internal adaptation. However, both designs remained within clinically acceptable limits. The findings of this study are expected to provide guidance for clinical applications.