Liposuction sonrasi manuel lenf drenajinin ödem, ağri ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of manual lymphatic drainage on edema, pain, and quality of life after liposuction
  1. Tez No: 974344
  2. Yazar: MAVİŞ DENİZ SÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖNÜL ERTUNÇ GÜLÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Sağlık ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Liposuction, vücuttaki istenmeyen yağ dokularının cerrahi yöntemle uzaklaştırılması amacıyla uygulanan, estetik ve fonksiyonel iyileşme sağlayan yaygın bir operasyondur; İşlem sonrasında ödem, ağrı ve fonksiyon kaybı gibi komplikasyonlar sık görülmektedir. Manuel Lenf Drenajı ise lenfatik akışı artırmak, ödemi azaltmak, dolaşımı ve bağışıklık sistemini desteklemek amacıyla nazik ve ritmik masaj teknikleriyle uygulanan özel bir fizyoterapi yöntemidir. Bu çalışma, liposuction operasyonu sonrasında uygulanan Manuel Lenf Drenajı ödem, ağrı ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini değerlendirilmiştir. Çalışmaya 20–50 yaş aralığında liposuction geçirmiş gönüllüler dahil edilmiş, ödem çevre ölçümlerle, ağrı Görsel Analog Skala ile, yaşam kalitesi Kısa Form-36 ile, günlük yaşam aktiviteleri Barthell İndeksi ile değerlendirilmiştir. Standart Manuel Lenf Drenajı protokolü uygulanan katılımcılarda, tedavi sonrası çevre ölçümlerinde ortalama 2–4 cm'lik azalma, Visüel Analog Skala skorlarında ortalama 3–4 puanlık düşüş, Kısa Form 36'nın fiziksel fonksiyon, ağrı ve genel sağlık alt boyutlarında anlamlı artış ve Barthell İndeksi puanlarında iyileşme saptanmıştır (p<0,05). Bölgesel analizlerde, operasyon bölgesine yakın alanlarda ödemin daha hızlı gerilediği görülmüş, fibrotik doku gelişiminin de belirgin şekilde azaldığı belirlenmiştir. Liposuction sonrası manuel lenf drenajı ödemi ve ağrıyı azaltmakta, günlük yaşam aktivitelerini ve yaşam kalitesini arttırmaktadır Sonuç olarak, Manuel Lenf Drenajının postoperatif dönemde doğru tekniklerle uygulanmasının iyileşme sürecini hızlandırdığı, komplikasyon riskini azalttığı ve hastaların günlük yaşam aktivitelerine dönüşünü desteklediği 12 kanıtlanmıştır; bu nedenle liposuction sonrası rehabilitasyon protokollerinde rutin olarak yer alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Liposuction is a widely performed surgical procedure aimed at removing unwanted adipose tissue from the body to achieve both aesthetic and functional improvements; however, complications such as edema, pain, and functional loss are common. Manual Lymphatic Drainageis a specialized physiotherapy technique applied with gentle and rhythmic massage movements to enhance lymphatic flow, reduce edema, and support circulation and the immune system. This study was conducted to evaluate the effects of Manuel Lymphatic Drainage applied after liposuction surgery on edema, pain, and quality of life. Volunteers aged between 20 and 50 who had undergone liposuction were included in the study; edema was assessed by circumferential measurements, pain by the Visual Analog Scale, quality of life by the Short Form-36 (SF-36), and daily living activities by the Barthel Index. Following the application of a standard Manuel Lymphatic Drainage protocol, participants demonstrated an average reduction of 2–4 cm in circumferential measurements, an average decrease of 3–4 points in Visual Analog Scala scores, significant improvements in the physical function, pain, and general health subscales of SF-36, and increased Barthel Index scores (p<0.05). Regional analyses revealed that edema regressed more rapidly in areas close to the surgical site, and the development of fibrotic tissue was also markedly reduced. The findings indicate that Manuel Lymphatic Drainage is effective in reducing edema, alleviating pain, improving quality of life, and enhancing functional capacity after liposuction. In conclusion, the correct application of Manuel Lymphatic Drainage in the postoperative period accelerates the recovery process, reduces the risk of complications, and supports patients' return to daily activities; therefore, its routine inclusion in postoperative rehabilitation protocols after liposuction is recommended.