Effect of mindful eating and physical activity on weight change after liposuction operation
Yeme farkındalığı ve fiziksel aktivitenin liposuction operasyonu sonrası ağırlık değişimine etkisi
  1. Tez No: 690692
  2. Yazar: ZEYNEP DİLARA KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Liposuction, plastik ve rekonstrüktif cerrahi alanında en sık yapılan operasyonlardan biri olmasına rağmen ameliyat ile ulaşılan vücut formunun sonraki dönemde korunması hakkına yapılan çalışmalar oldukça kısıtlıdır. Çalışmamızda liposuction operasyonu geçiren 56 kişide yeme farkındalığı ve fiziksel aktivite derecesinin bu dönemdeki kilo kontrolüne etkisi incelenmiştir.Her bireyin operasyon öncesi ağırlığı ile çalışmaya alındıkları gündeki ağrılıkları arasındaki fark, yüzdelik değişim olarak; yeme farkındalığı ve fiziksel aktivite ile ilişkilendirilmiştir.Yaptığımız çalışma neticesinde liposuction sonrası vücut formunun korunması (kilo alınmaması) ile yeme farkındalığı ve fiziksel aktivite arasında doğrudan bir ilişki bulunamamıştır. Ancak liposuction sırasında alınan yağ miktarının vücut kontürünün korunmasında ve hatta kilo verilmesinde önemli bir faktör olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum yeme farkındalığı ve fiziksel aktiviteden bağımsız olarak operasyonun derecesinin (alınan yağ miktarı) kişilerin operasyona verdiği önemi arttırarak sonrasındaki süreci daha iyi yönetmelerinde neden olabildiği düşünülebilir. Çalışmamız katılımcı sayısını kısıtlı olmasına rağmen bu konudaki öncü çalışmalardan bir olması nedeniyle sonraki çalışmalara rehberlik edebilir. Bu alandaki yayın kısıtlılığı göz önünde bulundurulduğunda beslenme ve liposuction arasındaki ilişkiye yönelik daha fazla çalışma yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Although liposuction is one of the most frequently performed aesthetic operations, studies on the preservation of the body contour in the following period are very limited. In our study, the effects of these factors were examined in 56 patients, considering that mindful eating and physical activity level are important components in weight control. In our study, the difference between the pre-operative weights of the individuals and their current weights was as a percentage change; It has been associated with mindful eating and physical activity. As a result of our study, no direct relationship was found between maintaining the contour (not gaining weight) after liposuction and eating awareness and physical activity. However, it has been observed that the amount of fat removed during liposuction is an important factor in maintaining body contours and even losing weight. This situation can be thought that regardless of eating awareness and physical activity, the degree of the operation (the amount of fat removed) may increase the importance people attach to the operation and cause them to better manage the subsequent process. Although our study has a limited number of participants, it can guide future studies since it is one of the pioneering studies on this subject. Considering the limited publication in this area, more studies should be conducted on the relationship between nutrition and liposuction.