Liposuction öncesi ve sonrası dioksin toksininin kan düzeylerindeki değişiminin incelenmesi
Detemination of dioxin concentrations in human blood before and after liposuction
  1. Tez No: 339735
  2. Yazar: BORA ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. SEYHAN ÇENETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kalıcı organik kirleticilerin en toksik özelliğe sahip üyelerinden biri olan dioksinler; doğada çok zor parçalanma özelliğine sahiptir. Bir halk sağlığı problemi olan dioksine maruz kalma durumu özellikle endüstriyel toplumları yakından etkilemektedir. Vücuda giren dioksinler vücut yağ dokularında toplanmakta uzun dönemde kanser başta olmak üzere birçok rahatsızlığa yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı liposuction ameliyatı ile birlikte parçalanan yağ dokularından kana geçen dioksin toksininin düzeyini belirlemek ve bu sonucu yağ dokusunda var olan dioksin düzeyi ile karşılaştırmaktır. Amaçlardan bir diğeri ise liposuction ameliyatının dioksin toksininin vücuttan atılması için bir yöntem olup olamayacağı konusunun aydınlatılmasıdır. Ayrıca bu çalışma Türk toplumunda ilk kez dioksin serum düzeyinin belirlenmesi açısından da öneme sahiptir. Çalışmada vücut kitle indeksi 30 kg /m2 den fazla olan 9 hastaya liposuction ameliyatı gerçekleştirilmiştir. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 1. gün ve ameliyat sonrası 3. haftada kan ve ameliyat esnasında yağ dokusu örnekleri alınmış ve bu örneklerden dioksin analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz sonuçları kan dioksin düzeyinin liposuction ameliyatı ile birlikte azaldığını göstermiştir. Bu azalma 1. günden itibaren başlamakta ve ilerleyen haftalarda da devam etmektedir. (p=0.007) Çalışmamızda dioksin toksininin ameliyat sonrası 1.günde alınan kan örneklerinde ameliyat öncesine göre daha düşük çıkması bu süreçte dioksinin dokulara yeniden dağılımı ile açıklanabilir. Yine ameliyat esnasında kullanılan adrenaline bağlı vazokonstrüktör etki ve parçalanan yağ hücrelerinin hemen aspirasyonun da etkili olduğu düşünülmektedir. Sonuç olarak, akut dioksin zehirlenmelerinde bir tedavi alternatifi olarak liposuction ameliyatı önerilmelidir. Yine liposuction ameliyatı ile birlikte vücuttan dioksin toksinini uzaklaştırılarak dioksin yükünün hafifleyeceği, buna bağlı olarak dioksinin toksik etkilerinden korunulabileceği ise öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Dioxins are chemicals that remain intact in the environment for long periods, accumulate in the fatty tissue of living organisms and are toxic to humans. Today they are found in all humans, with higher levels commonly found in people living in more industrialized countries and exposure to these chemicals can be associated with a wide range of adverse health effects; especially involvement in cancers. The aim of our study is to determine the concentration of dioxin that passes from the adipose tissues to the blood stream by means of liposuction, and to compare the results with the existing dioxin in the blood in order to take certain precautions according to the obtained results. This study is very important since it is the first report on dioxin contamination in human blood from the Turkish population. Nine patients undergoing liposuction with a BMI exceeding 30 kg /m2 were included in the study. Blood samples were collected prior to surgery, and at 1 day and 3 months after surgery. Dioxin levels were also measured from the adipose tissue obtained through liposuction. The levels of dioxin toxins were measured by gas chromatography / tandem mass spectrometry. The results showed that serum concentration of dioxin (ppt) significantly decreased after liposuction. (preoperative 0.23, postoperative1 0,17 , postoperative 30 0.15 ) (p=0.007) Liposuction leads to a redistribution of dioxins and to a moderate decrease of their total body concentration. Epinephrine, a potent vasoconstrictor added to infiltrate solution, may inhibit dioxin uptake into the systemic circulation. The results of this study demonstrated that liposuction may have a therapeutic function in acute dioxin intoxication. We believe that liposuction leads to a redistribution of dioxins and to a moderate decrease in the total body concentration that might help to reduce toxic effects.