İklimlendirme sistemlerinin iç hava kalitesine ve havadan bulaşan hastalıkların yayılımına etkisi
The effect of air conditioning systems on indoor air quality and the spread of airborne diseases
  1. Tez No: 974376
  2. Yazar: ERGÜN BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK ORAL, DOÇ. DR. BAHADIR ERMAN YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Makine Mühendisliği, Engineering Sciences, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma Bitlis Eren Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği İklimlendirme Laboratuvarında gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar'da bulunan split tip klimanın belirli aralıklardaki üfleme açısı, hızı ve sıcaklığı ele alınarak bu parametrelere bağlı olarak ısıl konfor, cereyan ve izleyici gaz konsantrasyonu Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) metodu ile incelenmiştir. Ofis tipi olan odada bir adet duvar tipi split klima, bir adet masa, bir adet dolap ve deney düzeneği mevcuttur. Odada bulunan duvar tipi klima üç modda çalışırken üfleme menfezinden çıkan havanın hız değerleri ölçülmüş ve elde edilen veri hem deneysel çalışmada hem de HAD analizinde referans veri olarak kullanılmıştır. Üç boyutlu olarak yapılan sayısal çalışmada akış sürekli, sıkıştırılamaz ve türbülanslı olarak ele alınmış ve yazılım olarak da Ansys Fluent 2023R2 kullanılmıştır. Odadaki hava ısınmadan dolayı yoğunluk farkı nedeniyle yer değişikliğine uğrayacağından Bousinesq yaklaşımı baz alınmıştır. Reynolds Ortalamalı Navier-Stokes denklemleri (RANS) tabanlı Realizable k-ε türbülans modeli seçilmiş olup duvar fonksiyonlarından Scalable Wall Function seçilmiştir. Sıcaklık ve hız verileri üzerinden akış sonucu oda içinde oluşan cereyan verileri ve gaz konsantrasyonu elde edilmiştir. HAD analizi sonucu elde edilen veriler, deney düzeneğindeki sensörlerce okunan aynı veriler ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Mechanical Engineering Air Conditioning Laboratory of the Faculty of Engineering and Architecture of Bitlis Eren University. The blowing angle, velocity and temperature of the split type air conditioner in the laboratory were taken into consideration at certain intervals and the thermal comfort, draft and tracer gas concentration were investigated by the Computational Fluid Dynamics (CFD) method. There is one wall-type split air conditioner, one table, one cabinet and an experimental setup in the office type room. While the wall-type air conditioner in the room was operating in three modes, the velocity values of the air coming out of the blowing nozzle were measured and the obtained data were used as reference data both in the experimental study and in the CFD analysis. In the three-dimensional numerical study, the flow was considered as continuous, incompressible and turbulent and Ansys Fluent 2023R2 was used as the software. Since the air in the room will undergo a displacement due to the density difference due to heating, the Bousinesq approach was taken as basis. The Realizable k-ε turbulence model based on Reynolds Averaged Navier-Stokes equations (RANS) was selected and the Scalable Wall Function was also selected from the wall functions as well. In the experimental study, thermal comfort indexes and gas concentration were obtained with sensors placed on the experimental setup and compared with the same data obtained by CFD analysis.