On iki yüzlü metriğinin geometrisi üzerine
On the geometry of dodecahedron metric
  1. Tez No: 974387
  2. Yazar: MERVE ÖZDEMİR BÜLBÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde On İki Yüzlü (On iki yüzlü) metriği ile döşenmiş düzlem ve uzayda bazı geometrik yapılar ve bunların özellikleri üzerine çalışılmıştır. Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup bu bölümde tezin konusunun oluşmasına ışık tutan çalışmalar üzerine literatür araştırması verilmiştir. İkinci bölümde çalışılacak konuyla ilgili temel bazı tanım ve teoremlere kısaca değinilmiştir. Üçüncü bölümde düzlemde on iki yüzlü metriği, 3 boyutlu analitik uzayda tanımlanmış halinden izdüşüm yardımıyla elde edilmiş bu metriğin bazı özelliklere değinilmiş ve bu metrikle döşeli düzlemde konikler özel durumları göz önüne alınarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde On iki yüzlü düzleminde çembere ve elipse göre inversiyonlar ile On iki yüzlü uzayında küreye göre inversiyon tanımlanmış olup bu dönüşümlere ait temel kavramlar verilip bazı özelliklere değinilmiştir. Beşinci bölümde çembere, elipse ve küreye göre inversiyonlar ile çapraz oran ve harmonik eşlenik kavramlarının ilişkileri üzerine çalışılmıştır. Son olarak altıncı bölümde tezde çalışılan konu sonucunda elde edilenler özetlenmiş ve bunlar yardımıyla yapılabilecek çalışmalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis has been studied on some geometric structures and their properties in the plane and space furnished with the dodecahedron metric. This thesis consists of six sections. The first section is the introduction section and in this section, a literature review is given on the studies that shed light on the formation of the subject of the thesis. In the second section, some basic definitions and theorems related to the subject to be studied are briefly mentioned. In the third section, the dodecahedron metric in the plane is obtained by projection from its defined state in the 3-dimensional analytic space, some properties of this metric are mentioned and conics are examined in the plane furnished with this metric by considering their special cases. In the fourth section, inversions with respect to the circle and ellipse in the dodecahedron plane and inversion with respect to the sphere in the dodecahedron space are defined and the basic concepts of these transformations are given and some properties are mentioned. In the fifth section, inversions with respect to the circle, ellipse and sphere and the relations of the concepts of cross ratio and harmonic conjugate are studied. Finally, in the sixth chapter, the results obtained from the subject studied in the thesis are summarized and the studies that can be done with the help of these are mentioned.