Sanayileşme ile kadın emeği ilişkisi üzerine bir analiz: OECD ülkeleri örneği
An analysis of the relationship between industrialization and women's labor: The case of OECD countries
  1. Tez No: 974388
  2. Yazar: FATMA AL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında sanayileşme ve kadın emeği ilişkisi OECD ülkelerinin 2000-2020 dönemine ait verilerinden yararlanılarak panel veri yöntemleri ile analiz edilmiştir. İmalat sanayii katma değerinin ve hizmet katma değerinin kadın işgücüne katılım oranına etkisinin ele alındığı çalışmada, OECD ülkelerinin genelinde imalat sanayii katma değerindeki artışın kadınların işgücüne katılım oranını azalttığı, hizmet katma değerinin ise arttırdığını göstermektedir. Hatta bu etkilerin mutlak değer olarak birbirlerine çok yakın olması; imalat sanayii katma değerindeki %1'lik artışın kadın işgücüne katılım oranını %0.09 oranında azaltırken, hizmet katma değerinin %0.10'luk pozitif bir etki göstermesi, sanayi sektöründe de kadın istihdamını arttırmaya yönelik politikalara ihtiyaç olduğunu, bir yandan hizmet sektöründe kadın istihdam politikalarının güçlendirilirken, bu etkinin sanayi sektörü tarafından dengelenmemesi için sanayi sektöründe de kadın istihdam politikalarının desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Diğer yandan, ülke özelinde verilere bakıldığında bazı ülkelerde hem imalat sanayii hem hizmet katma değer artışının kadın istihdamını negatif etkilemesi, bazı ülkelerde ise her iki sektörün kadın istihdamını arttırıcı etkiye sahip olması, kültürel nedenler, istihdam politikaları ve çocuk bakım hizmetleri gibi birçok faktörün etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between industrialization and female labor was analyzed using panel data methods, drawing on data from OECD countries for the period 2000–2020. The study, which examines the impact of manufacturing value added and services value added on the female labor force participation rate, reveals that, in general across OECD countries, an increase in manufacturing value added reduces women's labor force participation, whereas an increase in services value added raises it. The fact that these effects are very close in absolute value where a 1% increase in manufacturing value added reduces female labor force participation by 0.09%, while services value added has a positive effect of 0.10% indicates the need for policies aimed at increasing female employment in the manufacturing sector as well. While female employment policies in the services sector should be strengthened, measures should also be taken to promote female employment in the manufacturing sector so that the positive effect is not offset by developments in industry. On the other hand, country-specific data show that in some countries, increases in both manufacturing and services value added negatively affect female employment, while in others both sectors have a positive effect. This suggests that many factors such as cultural norms, employment policies, and childcare services play a role