Kıbrıs Barış Harekâtı kapsamında Edirne ile civar illerde alınan askeri ve idari tedbirler
Military and administrative precautions implemented in Edirne and adjacent provinces in the context of the Cyprus Peace Operation
- Tez No: 974443
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı bağlamında Türkiye'nin kuzeybatı sınır hattında, özellikle Edirne ve çevresindeki illerde icra edilen askerî ve idarî tedbirleri incelemektedir. Harekâtın doğrudan muharebe sahası dışında kalan Trakya bölgesi, olası bir Türk-Yunan çatışmasında ana cephe hattı olacağı öngörüsüyle stratejik öncelik kazanmış; bu bağlamda Türk Silahlı Kuvvetleri, muhtemel tehdit senaryolarına mukabele edecek biçimde bölgede kapsamlı bir sevk ve idare faaliyeti yürütmüştür. Tez kapsamında, yeni birliklerin teşkili, mevcut birliklerin modernizasyonu ve yeniden tertiplenmesi, ayrıca sivil otorite tarafından yürütülen güvenlik ve hazırlık uygulamaları sistematik biçimde ele alınmıştır. Çalışma, Cumhuriyet Arşivi, döneme ilişkin askerî birlik tarihçeleri, akademik yayınlar ve ilgili yüksek lisans/doktora tezleri temel alınarak hazırlanmıştır. Elde edilen veriler, Kıbrıs Barış Harekâtı'nın Trakya bölgesine olan dolaylı etkisini ve bu bağlamda geliştirilen askerî savunma doktrinlerini anlamlandırmak amacıyla bütüncül bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Bulgular, TSK'nın 1974 yılı itibarıyla konvansiyonel harp hazırlığını yalnızca Kıbrıs ekseninde değil, aynı zamanda Trakya Bölgesi doğrultusunda da sürdürdüğünü göstermektedir. Bu çerçevede Trakya'da yeni birliklerin teşkil edildiği, mevcut unsurların takviye edildiği ve bölgesel savunma kapasitesinin belirgin biçimde tahkim edildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the military and administrative measures implemented along Turkey's northwestern border, particularly in Edirne and surrounding provinces, within the context of the 1974 Cyprus Peace Operation. Although geographically outside the immediate combat zone, the Thrace region gained strategic priority due to its anticipated role as the main frontline in the event of a potential Turkish-Greek conflict. In this framework, the Turkish Armed Forces carried out comprehensive command and control activities in the region to respond effectively to possible threat scenarios. The study systematically addresses the establishment of new military units, the modernization and redeployment of existing forces, as well as the security and preparedness measures undertaken by civil authorities. The research is based on primary sources such as the Republic Archive, official histories of military units from the period, academic publications, and relevant master's and doctoral theses. The collected data are evaluated through a holistic approach to analyze the indirect impact of the Cyprus Peace Operation on the Thrace region and to contextualize the military defense doctrines developed in this framework. The findings demonstrate that, as of 1974, the Turkish Armed Forces maintained conventional war readiness not only in the Cyprus theater but also along the Thracian front. In this regard, the establishment of new units, the reinforcement of existing elements, and the significant strengthening of regional defense capacity in Thrace were clearly observed.