Kıbrıs sorunu kapsamında, 1960-1974 yılları arasında uygulanan Türk deniz kuvvetlerini geliştirme stratejisinin Kıbrıs Barış Harekâtı'nın başarısına katkısı
In the context of Cyprus issue, study of the contribution of Turkish naval forces development strategy implemented between 1960-1974 on the success of Cyprus Peace Operation
  1. Tez No: 314762
  2. Yazar: SALİM KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YEŞİLOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Tarih, Marine, History
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
1960 yılında Kıbrıs'ta cumhuriyetin kurulması adaya barış getirmeyi sağlamamıştır. Cumhuriyetin kurulmasından hemen sonra, 1963 yılında Rumlar Kıbrıslı Türklere saldırmaya başlamıştır. Bu saldırılardan dolayı 1964 ve 1967 yıllarında adaya çıkarma yapılması gündeme gelmiştir. Ancak, dönemin konjonktürel şartları ve başta Türk Deniz Kuvvetleri olmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kıbrıs'a yönelik denizaşırı harekat için hazır olmaması nedenleriyle bu çıkarma girişimleri gerçekleştirilememiştir.15 Temmuz 1974'te bir darbe ile Kıbrıs'ta Enosis gerçekleştirilmek istenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bu darbe karşısında sessiz kalmamış ve 20 Temmuz 1974'te Kıbrıs Barış Harekatı'nı düzenlemiştir. Kıbrıs Sorunu'nda 1960-1974 yılları arasında yaşanan olaylara paralel olarak Türk Deniz Kuvvetleri, Kıbrıs'a yönelik denizaşırı harekat için hazırlanmıştır. Bu tezde, Kıbrıs Sorunu'nun ortaya çıkışı, 1960-1974 yılları arasında uygulanan Türk Deniz Kuvvetlerini geliştirme stratejisi ve Türk Deniz Kuvvetlerinin Kıbrıs Barış Harekatı'ndaki rolü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The foundation of republic in Cyprus failed to bring peace to the island. Soon after the the foundation of the republic, Greek Cypriots began to attack Turkish Cypriots in 1963. Due to these attacks, landing operation to the island has become an agenda issue in 1964 and 1967. However these landing operations could not be carried out due to conjuncturel situation of the period and mainly unreadiness of Turkish Naval Forces and Turkısh Armed Forces for overseas operation.Enosis was tried to be realized through a coup in Cyprus on 15 July 1974. The Republic of Turkey could not have stayed silent against these coup and started Cyprus Peace Operation on 20 July 1974. Turkish Naval Forces began preparation for an overseas landing operation to the Cyprus in parallel with events occurred between 1960-1974 under the Cyprus Issue. In this study, the emergence of Cyprus Issue, development strategy implemented by Turkish Naval Forces between 1960-1974 and the role of Turkish Naval Forces in Cyprus Peace Operation were studied.