Otolog kök hücre nakli yapılacak hastalarda ferritin, demir, transferrin saturasyonu, folik asit ve vitamin B12 düzeylerinin kök hücre mobilizasyonuna etkileri
Effects of ferritin, iron, transferrin saturation, folic acid, vitamin B12 levels on stem cell mobilization in patients undergoing autologous stem cell transplantation
  1. Tez No: 974471
  2. Yazar: ALİ HİMMET ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KABUKÇU HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Hematopoetik kök hücre nakli, hematolojik malignite ve bazı benign hastalıkların tedavisinde standart yaklaşımdır. Başarılı bir nakil için yeterli sayıda kök hücre elde edilmesi gerekir ve bu nedenle mobilizasyon süreci kritik öneme sahiptir. Ancak mobilizasyon yetersizliği, tedavi sürecini olumsuz etkileyen önemli bir engel oluşturmaktadır. Bu çalışmada, otolog nakil öncesinde mobilizasyon başarısını etkileyebilecek klinik ve laboratuvar parametreler değerlendirilmiştir. Etik kurul onayı alındıktan sonra araştırmaya mobilizasyon uygulanan 149 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet gibi demografik verileri ile; tanı, remisyonda olma durumu, tanıdan mobilizasyona kadar geçen süre, aldığı tedavilerin türü ve sayısı, mobilizasyon rejimleri, kemik iliği bulguları, radyoterapi öyküsü ve sekonder malignite varlığı kaydedilmiştir. Ayrıca laboratuvar bulgularından; tam kan sayımı, CRP, ferritin, demir, transferrin satürasyonu, folat ve vitamin B12 düzeyleri incelenmiştir. Toplam 27 hastada mobilizasyon başarısızlığı gözlenmiştir. Yapılan değerlendirmelerde yüksek ferritin düzeylerinin mobilizasyon başarısını anlamlı ölçüde olumsuz yönde etkilediği ve aferez seans sayısını arttırdığı bulunmuştur. Trombosit sayısının düşük olması da başarısız mobilizasyon için önemli bir risk faktörü olarak saptanmıştır. Vücut kitle indeksinin yüksek olmasının mobilizasyon başarısını arttırdığı görülmüştür. Folat düzeyleri yüksek olan hastalarda mobilizasyon başarısının daha iyi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, kök hücre mobilizasyon başarısının çok sayıda faktörden etkilendiği görülmektedir. Çalışmamız, mobilizasyon öncesi laboratuvar parametrelerinin dikkatle gözden geçirilmesinin, kişiye özel stratejilerin belirlenmesine katkı sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hematopoetic stem cell transplantation is a standard approach in the treatment of hematologic malignancies and certain benign disorders. Successful transplantation requires the collection of an adequate number of stem cells; therefore, the mobilization process plays a critical role. However, insufficient mobilization represents a major obstacle that can negatively affect treatment outcomes. In this study, clinical and laboratory parameters that may influence mobilization success prior to autologous transplantation were evaluated. Following ethics committee approval, 149 patients who underwent mobilization were included. Demographic characteristics such as age and sex, along with disease-related data including diagnosis, remission status, time from diagnosis to mobilization, type and number of previous treatments, mobilization regimens, bone marrow findings, history of radiotherapy, and presence of secondary malignancy were recorded. Laboratory findings such as complete blood count, CRP, ferritin, iron, transferrin saturation, folate, and vitamin B12 levels were also analyzed. Mobilization failure was observed in 27 patients. Evaluation showed that elevated ferritin levels significantly impaired mobilization success and increased the number of required apheresis sessions. Low platelet count was identified as another important risk factor for failed mobilization. Higher body mass index was associated with improved mobilization, and patients with higher folate levels demonstrated better outcomes. In conclusion, stem cell mobilization success is influenced by multiple factors. Our study suggests that careful evaluation of pre-mobilization laboratory parameters may contribute to the development of individualized strategies.