Elektrikli araç şarj istasyonlarında busbar sisteminin optimize edilmesi
Optimization of busbar systems at electric vehicle charging stations
- Tez No: 974509
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KAPKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada elektrikli araç şarj istasyonlarının; modüler, kolay kurulum ve işletme sağlayabileceği, bakımını diğer hatların enerjisini kesmeden yapabileceği ve kıyaslandığında mevcut kablolu çözümlere oranla çok daha az enerji kaybı yaşatacak olan busbar sistemi ve plug in çıkış kutusu ele alınmıştır. Busbar plug-in çıkış kutusuyla tasarlanmış bir sistemin getirmiş olduğu avantajlar kullanılarak enerji verimliliği açısından performansı ele alınmıştır. Bu sistemi kurarken kullanıcı, araç ve sistem güvenliği için kullanılması gereken ekipmanlara yer verilmiştir. Elektrikli araç şarj sistemi kurarken uyulması gereken standartlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bilgiler ışığında busbar sistemine yeni bir çıkış kutusu tasarımı yapılmıştır. Kutunun tasarımında UL ve IEC standartları göz önünde bulundurulmuştur. Kutu içi tasarımı yapılmış ve prototipi üretilmiştir. Ardından ilk öncelik Türkiye ve Avrupa bölgesinde ticarileşmesi adına IEC laboratuvar koşullarında test yapılması planlanmıştır ve yapılmıştır. Yapılan testlerle kullanılan ekipmanların deneysel doğrulaması gerçekleştirilmiştir. Tasarlanan kutu kaçak akımlara karşı korumalı, yıldırım darbelerinden etkilenmeyecek, üzerinden fazla akım geçirmeyecek, araçla haberleşebilen ve istenirse birbiriyle haberleşebilen, yerleştirilen tanıma ekipmanıyla sadece kullanıcı özelinde açılıp üzerindeki okuma cihazlarıyla ne kadar güç kullanıldığı hesaplanması mümkün bir kutudur. Bu çalışmada önerilen plug-in çıkış kutulu busbar sistemi ve model olarak on iki araçlık tasarlanan elektrikli araç şarj istasyonu altyapıları için enerji verimliliği yüksek, güvenli ve sürdürülebilir bir alternatif sunmaktadır. Şehir şebekelerine entegre uygulamaları ve modüler enerji yönetimi sistemleriyle birlikte uyumlu çalışabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the busbar system and plug-in tap off box of electric vehicle charging stations, which are modular, easy to install and operate, can be maintained without cutting off the energy of other lines and will cause much less energy loss compared to existing wired solutions, are discussed. The advantages of a system designed with a busbar plug-in tap off box are used to evaluate its performance in terms of energy efficiency. While installing this system, the equipment that should be used for user, vehicle and system safety is included. The standards that should be followed when installing an electric vehicle charging system are examined in detail. In the light of this information, a new tap off box design was made for the busbar system. UL and IEC standards were taken into consideration in the design of the box. The box interior design was made and its prototype was produced. Then, the first priority was to plan and perform tests under IEC laboratory conditions for commercialization in Turkey and Europe. Experimental verification of the equipment used was carried out with the tests performed. The designed box is a box that is protected against stray currents, will not be affected by lightning strikes, will not pass excessive current, can communicate with the vehicle and with each other if desired, can be opened only by the user with the recognition equipment placed and how much power is used can be calculated with the reading devices on it. The plug-in outlet box busbar system proposed in this study and the electric vehicle charging station designed for twelve vehicles as a model offer a highly energy efficient, safe and sustainable alternative for infrastructures. It is evaluated that it can work in harmony with integrated applications to city networks and modular energy management systems.