Görme engelli öğrencilere şekil/tablo içeren üslü ifade problemlerini çözme becerisinin öğretiminde model-rehberlik-test tekniğinin etkililiği
Effectiveness of model-guidance-test technique in teaching students with visual impairments the skill of solving exponential expression problems involving figures/tables
  1. Tez No: 974508
  2. Yazar: HASAN HÜSEYİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, görme engelli öğrencilere şekil ve tablo içeren üslü ifadelerle ilgili problem çözme becerilerinin öğretiminde model-rehberlik-test (MRT) tekniğinin etkililiğini incelemektir. Bunun yanında, öğrencilerin bu teknikle kazandıkları bilgileri öğretim süreci sona erdikten sonra sürdürebilme düzeyleri ile edindikleri becerileri farklı ortam ve araç-gereçlere genelleyebilme yeterlikleri incelenmiştir. Çalışmaya görme engelli tanısı almış ve ortaokula devam eden iki kız ve bir erkek olmak üzere toplam üç öğrenci katılmıştır. Araştırmada, tek denekli araştırma desenlerinden katılımcılar arası yoklama denemeli çoklu yoklama modeli tercih edilmiştir. Bu bağlamda, bağımlı değişken olarak öğrencilerin şekil/tablo içeren üslü ifadeler problemlerini çözme düzeyleri; bağımsız değişken olarak ise model-rehberlik-test öğretim tekniği belirlenmiştir. Araştırmada toplanan veriler görsel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular, model-rehberlik-test tekniğinin görme engelli olan öğrencilere şekil/tablo içeren üslü ifadeler problemlerini çözmenin öğretiminde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca öğrenciler edindikleri konuları farklı ortam ve araç-gereçlere genelleyebilmiş ve öğretim tamamlandıktan bir, üç ve beş hafta sonra da edindikleri konulara ilişkin performanslarını sürdürmüşlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effectiveness of the model-guidance-test technique in teaching students with visual impairments to solve exponential expression problems involving figures/tables, whether the students maintained their learning on the subject after the instruction ended, and whether they could generalize it to different environments and equipment. Two female and one male students who were diagnosed with visual impairment and who were continuing their education at secondary school participated in the study. A multiple probe design with probe trials between participants, which is one of the single-subject research models, was used in the study. The dependent variable of the study was the level of solving exponential expression problems involving figures/tables of the students participating in the study; while the independent variable was the model-guidance-test technique. The data obtained in the study were analyzed through visual analysis methods. The findings demonstrated that the model-guidance-test technique was effective in teaching students with visual impairments to solve problems involving exponential expressions with figures and tables. Furthermore, it was observed that the students were able to generalize the acquired knowledge to different contexts and tools, and they maintained their performance levels at one, three, and five weeks following the conclusion of the instructional period.